Logo

Diskusný večer - Subkultúra (underground) v období tzv. normalizácie

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Subkultúra (underground) v období tzv. normalizácie. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 21. októbra 2021 od 17.00 hod. aj s účasťou verejnosti v rámci povolenej kapacity sály a v režime OTP. Účastníkov prosíme o nosenie rúška alebo respirátora po celý čas pobytu v priestoroch prednáškovej miestnosti a dodržiavanie ďalších organizačných pokynov.

Zároveň bude vysielané online prostredníctvom YouTube kanálu ÚPN.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=j8m6AF-LsPc

V období vlády komunistického režimu v 70. a v 80. rokoch sa v bývalom Československu sformoval fenomén známy ako underground. V praxi išlo o alternatívnu scénu umelcov, ktorí sa odmietli prispôsobiť šablónam režimu, a preto im nebolo umožnené tvoriť oficiálne. Pre svoj nezávislý postoj boli v konfrontácii s režimom. V nejednom prípade boli aj prenasledovaní Štátnou bezpečnosťou ako politickou tajnou políciou komunistického režimu. Najznámejší prúd undergroundu na Slovensku bola alternatívna hudobná scéna. Týkal sa však aj výtvarného umenia či literárnej tvorby.

Čo vlastne znamenal fenomén undergoundu v 70. a v 80. rokoch? Aké boli jeho hlavné prúdy na Slovensku? Prečo komunistický režim prenasledoval predstaviteľov undergroundovej kultúry? Aké metódy na to využíval? Na tieto a ďalšie otázky budú v diskusii hľadať odpovede odborník na tému undergroundu v bývalom Československu Peter Markovski a historik Peter Jašek z Ústavu pamäti národa.


Vytlačiť