Diskusný večer - Oslobodenie koncentračného tábora Mauthausen-Gusen

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave a Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Oslobodenie koncentračného tábora Mauthausen-Gusen. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 26. mája 2022 od 17.00 hod.

Zároveň bude diskusia vysielaná on-line prostredníctvom youtube kanálu ÚPN.

Link: 77. výročie oslobodenia KL Mauthausen-Gusen - Diskusný večer ÚPN - YouTube

5. mája 1945 bol americkou armádou oslobodený komplex koncentračných táborov Mauthausen v Hornom Rakúsku. Počas necelých siedmych rokov jeho existencie prešlo touto neslávne známou nacistickou továrňou na smrť viac ako 335 000 väzňov z takmer celej Európy a Sovietskeho zväzu. Medzi nimi bolo aj vyše 37 000 Poliakov a viac než 7300 Čechov a Slovákov. Väčšina z nich sa už nikdy nevrátila domov...

Ktoré osobnosti sa stali obeťami tohto tábora? Ktorí obávaní nacistickí vojnoví zločinci v tábore pôsobili a aké tam vládli podmienky? Do akej miery je vôbec známe, že v tomto tábore trpeli aj ľudia z Poľska a zo Slovenska? O týchto a ďalších otázkach budú diskutovať historici Dr. Marcin Przegiętka a Dr. Pawel Kosiński Ústavu národnej pamäti vo Varšave a historik Ústavu pamäti národa PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Súčasťou diskusie bude aj premietanie dokumentárneho filmu 545 dni. A potom celý život.

obrázok pozvánky na DV-2022-05-26
Vytlačiť