Logo

Diskusný večer - Operácia Anthropoid a heydrichiáda. 80. výročie útoku čs. parašutistov na Reinharda Heydricha

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Operácia Anthropoid a heydrichiáda. 80. výročie útoku čs. parašutistov na Reinharda Heydricha. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 23. júna 2022 od 17.00 hod.

Pred osemdesiatimi rokmi, 27. mája 1942, bol v Prahe podniknutý útok na generála SS a polície Reinharda Heydricha. Akciu vykonali príslušníci československého exilového vojska Jozef Gabčík a Jan Kubiš, ktorých na túto úlohu vycvičili vo Veľkej Británii a letecky dopravili nad české územie. Heydrich 4. júna 1942 poľahol svojim zraneniam a stal sa tak najvýznamnejším nacistickým pohlavárom, ktorého zlikvidovali odbojové hnutia v jednom z okupovaných štátov. Nacisti reagovali na akciu parašutistov masovými represáliami, ktorým padlo za obeť asi 5000 mužov, žien a detí. Symbolom nacistického teroru sa stalo vypálenie obce Lidice. Gabčík, Kubiš a ďalších päť vojakov zahynulo 18. júna 1942 v boji s mnohonásobnou presilou v pražskom Kostole sv. Cyrila a Metoda, kde sa ukrývali.

Ako vznikla myšlienka uskutočniť túto odvážnu operáciu? Prečo vybrali na akciu práve týchto dvoch parašutistov? Ako sa smrť Heydricha a následné nacistické represie dotkli Slovenska? Aké legendy sú s príbehom Operácie Anthropoid spojené? A ako rezonujú udalosti spred 80 rokov v pamäťovej politike v Čechách a na Slovensku? O týchto a ďalších otázkach budú diskutovať historici PhDr. Stanislav Kokoška, Ph.D. z Ústavu pre štúdium totalitních režimov v Prahe a historik Ústavu pamäti národa PhDr. Tomáš Klubert, PhD.

Pozvánka na Diskusný večer 2022-06-23
Vytlačiť