Diskusný večer - Oleg Pastier a Vladimír Jukl. Dve tváre slovenského samizdatu

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Oleg Pastier a Vladimír Jukl. Dve tváre slovenského samizdatu. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu v stredu 27. apríla 2022 od 17.00 hod.

Zároveň bude diskusia vysielaná on-line prostredníctvom youtube kanálu ÚPN.

Link: OLEG PASTIER A VLADIMÍR JUKL. Dve tváre slovenského samizdatu - YouTube

Vydávanie samizdatovej literatúry na Slovensku v období tzv. normalizácie patrilo k zásadným fenoménom, ktoré ovplyvnilo charakter odporu voči režimu na Slovensku. Desiatky odvážnych a statočných občanov počas obdobia komunistického režimu, no najmä v období tzv. normalizácie (1969 – 1989), vydávalo množstvo samizdatových časopisov, článkov, brožúr a kníh v celkovom rozsahu 15 až 20 miliónov potlačených strán. Toto kvantum písaného slova vyjadrilo túžbu slovenských občanov, obmedzovaných totalitným režimom, po slobode a pravde. Medzi odvážnymi vydavateľmi samizdatu figurujú dve významné mená: Oleg Pastier a Vladimír Jukl. Oleg Pastier bol kľúčovou postavou občianskeho samizdatu, vydavateľom časopisov Kontakt, Fragment a Fragment K. Vladimír Jukl patril k hlavným redaktorom časopisu Náboženstvo a súčasnosť, Katolícky mesačník ale aj ďalších kresťanských samizdatov. Ústav pamäti národa organizuje diskusný večer aj ako pripomenutie významných výročí: 70 rokov od narodenia Olega Pastiera a 10 rokov od úmrtia Vladimíra Jukla.

Na akých samizdatoch sa podieľali Oleg Pastier a Vladimír Jukl? Čo ich priviedlo k zapojeniu sa do výroby samizdatu, v tom čase veľmi nebezpečnej aktivity? Ako vznikala ich samizdatová tvorba? Čo znamenal samizdat pre generácie ľudí žijúcich za železnou oponou? Odpovede na tieto a ďalšie otázky budú v diskusii hľadať spoluvydavateľka samizdatu a manželka nebohého Olega Pastiera, Ľudmila Pastierová, historik a autor webovej stránky www.samizdat.sk Ján Šimulčík a historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa. Súčasťou diskusného večera bude aj video o samizdate z pripravovaného dokumentárneho filmu Ústavu pamäti národa s názvom Malý svet pravdy.

Pozvánka na diskusiu O. Pastier a . Jukl DV-2022-04-27
Vytlačiť