Logo

Diskusia so študentmi Univerzity Komenského v Bratislave

V piatok 11.novembra bola na Univerzite Komenského v Bratislave diskusia o novembrových udalostiach v roku 1989. Študenti videli dva krátke filmy, zábery z pamätného pochodu študentov zo 16.novembra 1989 a zostrih z demonštrácií počas dní, ktoré nasledovali po sedemnástom novembri. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák pripomenul, že „pamätný pochod študentov sa uskutočnil o deň skôr, ako bola potlačená manifestácia na Národnej triede v Prahe. Je to rozhodujúci dátum, ktorý svedčí o nezávislosti a veľkosti ducha našich študentov. Študentom za nepovolený pochod v Bratislave hrozilo rovnaké nebezpečenstvo, ako deň na to protestujúcim na Národnej triede v Prahe".

Priamy účastník a spoluorganizátor pochodu, Radoslav Števčík rozprával o pohnutých novembrových dňoch, o tom, ako narastala odvaha študentov, napriek tomu, že za podobné podujatia im všetkým hrozilo prenasledovanie, tresty, vylúčenie zo štúdia. „Bol to čas veľkých emócií a študenti stratili zábrany, spontánne začali formulovať svoje protesty a požiadavky."

Na novembrové dni spomínal aj jeden z hlavných organizátorov novembrových protestných zhromaždení Ján Budaj. Pripomenul dobu, ktorá už nedokázala udržať svoje lživé základy. Občania sa na námestiach vyjadrili k podstate utláčateľského režimu a vyslovili svoje predstavy o budúcnosti. Poďakoval sa ÚPN za organizovanie spomienkových podujatí a poznamenal, že z okolitých krajín máme na Slovensku citeľne slabšie historické vedomie. Povedal, že všeobecná úcta a znalosť vlastnej histórie formuluje aj naše dnešné správanie, napríklad aj pri správe vecí verejných, v politike. Profesor Valér Mikula sa zaujímal o autentické dianie počas novembrových dní. Informácie z diskusie budú v jeho pripravovanej knihe o pôsobení študentov v novembrových dňoch v roku 1989.

Vytlačiť