Deň samizdatu 2020 - Samizdaty v strete s bezpečnostným aparátom režimu

Podujatie Deň samizdatu 2020 bude v obmedzenom režime, avšak záujemcovia budú mať možnosť sledovať ho on-line.

Aj v tomto roku organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s OZ samizdat.sk a Univerzitnou knižnicou v Bratislave konferenciu s diskusiou vydavateľov samizdatov. Uskutoční sa pri príležitosti Dňa samizdatu v pondelok 12. októbra 2020 v čase od 9:30 do 15:30 hod. v prednáškovej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave na Ventúrskej ulici 11.

Podujatie nadväzuje na tradíciu, ktorá sa začala písať v roku 2017. Deň samizdatu pripomína protestné vyhlásenie viac ako 90 tvorcov samizdatov v Československu z 12. októbra 1988 adresované politickým predstaviteľom komunistického režimu, ktorým žiadali prepustiť na štyri roky odňatia slobody odsúdeného vydavateľa samizdatov Ivana Polanského. Tvorcovia samizdatov tiež založili Výbor solidarity s Ivanom Polanským, čo znamenalo bezprecedentné zjednotenie vydavateľov samizdatovej literatúry s cieľom domáhať sa rešpektovania slobody slova, ktorú komunistický režim systematicky porušoval.

Tohtoročný Deň samizdatu 2020 s podtitulom Samizdaty v strete s bezpečnostným aparátom režimu priblíži perzekúcie tých, ktorí našli odvahu a podieľali sa na tvorbe a distribúcii samizdatov. Na podujatí vystúpia osobnosti slovenského disentu a vydavatelia samizdatov František Mikloško, Ján Budaj, Ján Čarnogurský či Martin Lauko, ako aj odborníci na históriu samizdatu zo Slovenska i Českej republiky.

Priebeh podujatia bude možné sledovať prostredníctvom on-line prenosu na facebookovom profile a youtube konte Ústavu pamäti národa.

Priamy prenos na YouTube konte ÚPN bude dostupný na https://www.youtube.com/watch?v=xVwuUp4WDcg.

Pozvánka
Program

Pozvánka na Deň samizdatu 2020-10-12

Vytlačiť