Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Deň pamiatky obetí komunistického režimu a vernisáž výstavy Obete komunizmu na Slovensku

Ústav pamäti národa a mestská časť Bratislava - Staré Mesto zorganizovali pri príležitosti Dňa pamiatky obetí komunistického režimu 24. júna 2022 podujatie na Jakubovom námestí v Bratislave.

Úvodom podujatia položili k pamätníku obetiam komunizmu vence a kytice predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš, starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexman, bývalý člen Európskej komisie Ján Figeľ a zástupcovia bývalých politických väzňov.

V nasledujúcich príhovoroch Jerguš Sivoš pripomenul osudy dvoch obetí slovenskej časti Železnej opony. Dorota Kováčiková bola pri úteku za slobodou do Rakúska vo veku 23 rokov zastrelená príslušníkmi Pohraničnej stráže. Emila Lukovského Pohraničná stráž postrelila a ťažko zraneného uniesla späť do Československa už z rakúskeho územia. Komunistický režim ho následne izoloval v psychiatrickej liečebni.

Bývalý politický väzeň Branislav Tvarožek priblížil podmienky vo väzenskom tábore Jáchymov, v ktorom bol väznený počas svojho päťročného trestu za pomoc svojmu bratrancovi, ktorý utiekol do zahraničia.

Pre Zuzanu Aufrichtovú je poctou, že sa na území bratislavského Starého Mesta nachádzajú pamätníky pripomínajúce obdobie neslobody, vrátane pamätníka obetiam komunizmu na Jakubom námestí, pri ktorom mestská časť s Ústavom pamäti národa už dlhodobo uskutočňuje spomienkové podujatia.

Podľa europoslankyne Miriam Lexman Európa zabúda na zločiny komunizmu a pokračujúcou ekonomickou spoluprácou posilňuje nedemokratické režimy vo svete. Za morálnu povinnosť považuje pokračovať vo výstavbe nových pamätníkov a múzeí venovaných obdobiu neslobody na Slovensku.

Vedúci oddelenia audiovizuálnej tvorby Ústavu pamäti národa Ján Endrődi predstavil novú výstavu z produkcie Ústavu pamäti národa Obete komunizmu na Slovensku. Výstava na 16 paneloch približuje kategorizáciu obetí a formy represie, ktorou sa komunistický režim snažil zlomiť odpor verejnosti a upevniť svoje mocenské pozície. Súčasťou jednotlivých panelov sú aj príbehy konkrétnych ľudí, ktorých životné osudy perzekúcie zasiahli. Výstava potrvá od 24. júna do 12. júla 2022.

Predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš a ďalší účastníci podujatia si uctili pamiatku obetí komunizmu

Predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš a ďalší účastníci podujatia si uctili pamiatku obetí komunizmu

Europoslankyňa Miriam Lexman pri príhovore

Europoslankyňa Miriam Lexman pri príhovore

Účastníci pojatia pri rozhovoroch – osobných i mediálnych

Účastníci pojatia pri rozhovoroch – osobných i mediálnych

Novouvedená výstava Obete komunizmu na Slovensku na Jakubovom námestí v Bratislave

Novouvedená výstava Obete komunizmu na Slovensku na Jakubovom námestí v Bratislave

Foto: Michal Miklovič, ÚPN

Vytlačiť