Logo

Annus mirabilis. Rok 1989 a Slovensko: Od totality k demokracii

V dňoch 12. a 13. novembra sa v priestoroch Historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnila pod záštitou prezidentky SR medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Annus mirabilis. Rok 1989 a Slovensko: Od totality k demokracii.

Organizátorom konferencie bol Ústav pamäti národa v spolupráci s Klubom ´89, Slovenským národným múzeom a Slovenským národným archívom. Generálnym partnerom podujatia bola Európska sieť Pamäť a Solidarita. Na konferencii odzneli prednášky renomovaných historikov z Európy, Kanady a Spojených štátov amerických, predovšetkým prednášky prof. Wolfganga Muellera z Viedenskej univerzity, prof. Jamesa Krapfla z MacGill Univerzity v Montreali, prof. Marka Kramera z Harvardskej univerzity, prof. Oľgy Pavlenko z Ruskej štátnej univerzity humanitných vied, prof. Etienna Boisserieho z Inštitútu orientálnych jazykov a civilizácií v Paríži a ďalších významných historikov z Poľska, Maďarska, Rumunska, Chorvátska, Lotyšska, Rakúska a Slovenska. Na konferencii vystúpil aj bývalý poradca sovietskeho generálneho tajomníka Michaila Gorbačova, Aleksandr Cipko, ako aj námestník Ruského štátneho archívu súčasných dejín Michail Prozumenščikov.

Na konferencii odznelo množstvo zaujímavých a nových poznatkov v súvislosti s revolučnými procesmi v roku 1989. Časť konferencie bola zameraná na archívne pramene k roku 1989 a vo večerných hodinách sa konali dva okrúhle stoly s priamymi účastníkmi revolúcií v roku 1989.Foto: Branislav Kinčok, ÚPN

Vytlačiť