Logo

72. výročie Akcie R

V stredu 31. augusta 2022 sme si spoločne s členmi Konfederácie politických väzňov Slovenska pripomenuli 72. výročie mocenského zásahu voči ženským reholiam, ktorý dostal označenie Akcia R. Spomienkové podujatie sa uskutočnilo v kláštore Uršulínok v Suchej nad Parnou za prítomnosti piatich sestier, ktoré boli v auguste 1950 internované v centralizačnom kláštore v Modre. Podujatia sa zúčastnila provinciálna predstavená sr. Samuela Harmáčková, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner a predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš, ktorý sestrám odovzdal dekréty veterána protikomunistického odboja a pamätné medaile Ústavu pamäti národa.

Uršulínky v Suchej nad Parnou v rámci Akcie R deportovali príslušníci Verejnej bezpečnosti na otvorenom nákladnom aute do Modry, kde ich pridelili na poľnohospodárske práce. Postupne ich vyviezli do Čiech, kde pracovali ako robotníčky.

Pri Akcii R nebol likvidovaný len rehoľný život, ale aj rozkradnutý nehnuteľný a hnuteľný majetok, vrátane vzácnych rukopisov, tlače, obrazov či nábytku. Spolu bolo zlikvidovaných 24 ženských reholí a viac ako 200 ženských rehoľných domov, zásah postihol vyše 3500 rehoľníčok.

Viac informácií: https://barbarskanoc.sk/

Uršulínky za šijacími strojmi, Broumov, české pohraničie, 1961 (zdroj: J. Dubovský)

Uršulínky za šijacími strojmi, Broumov, české pohraničie, 1961 (zdroj: J. Dubovský)

Uršulínka sestra Alfréda pri textilnom stroji, české pohraničie (zdroj:  J. Dubovský)

Uršulínka sestra Alfréda pri textilnom stroji, české pohraničie (zdroj: J. Dubovský)

Kláštor Uršulínok v Modre (zdroj: J. Dubovský)

Kláštor Uršulínok v Modre (zdroj: J. Dubovský)Vytlačiť