32. ročník pietneho podujatia Jáchymovské peklo
Niekdajší politickí väzni sa 28. a 29. mája 2021 stretli v Jáchymove na pietnom podujatí Jáchymovské peklo, ktorá sa koná každoročne už od roku 1990.
Účastníci sa najskôr zvyknú zastaviť na cintoríne v Hornom Slavkove a pri Veži smrti, na druhý deň sa konáva svätá omša v Kostole sv. Joachima a Anny v Jáchymove a po nej položia účastníci spomienky vence a kvety k pamätníku Brána slobody, ktorý je umiestnený pred kostolom. Súčasťou priestranstva pred kostolom je aj Krížová cesta k slobode - súbor pätnástich pieskovcových plastík s menami pracovných táborov, ktoré tvorili "jáchymovské peklo".
Vo vstupnej časti cintorína v Hornom Slavkove sa nachádza pamätné miesto, ktoré pripomína väzňov zo štyroch tunajších pracovných táborov. Pri kríži s tŕňovou korunou sú dve pamätné tabule - prvá pripomína väzňov, ktorí zomreli v táboroch, druhá útek väzňov v noci 15. októbra 1951. S výnimkou dvoch mužov boli všetci aktéri úteku vrátane dozorcu, ktorí väzňov pomohol, zastrelení alebo popravení v procese Jozef Karolík a spol.
Veža smrti, ktorá kedysi slúžila ako miesto na triedenie uránovej rudy, sa v roku 2008 stala národnou kultúrnou pamiatkou. Už v roku 1993 tu bola osadená pamätná tabuľa. V súčasnosti je možné areál v určené časy areál navštíviť alebo si dohodnúť termín prehliadky.
Kostolu sv. Joachima a Anny v Jáchymove udelil kardinál František Tomášek v roku 1987 status pútnického miesta ako náhradu za pútnické miesto pri kapucínskom kláštore neďaleko Jáchymova, odkiaľ režim vyhnal kapucínov už v septembri 1948, pretože neďaleko bol tábor pre nemeckých väzňov a v blízkosti sa tiež začínalo s utajovanou ťažbou uránovej rudy. Svätú omšu počas podujatia Jáchymovské peklo pravidelne koncelebrovali kňazi, ktorí sami boli v minulosti väznení v tunajších pracovných táboroch.
Na spomienke v Jáchymove sa v minulosti pravidelne zúčastňovalo niekoľko stoviek ľudí z Česka a Slovenska, ale tiež politickí väzni, ktorí odišli do exilu, a ich príbuzní. Vlani podujatie ovplyvnila pandémia koronavírusu, samotných politických väzňov neprišlo mnoho ani tento rok. Ústav pamäti národa na podujatí zastupoval historik Josef Halla.
Pietna spomienka na cintoríne v Hornom Slavkove
Veža smrti - miesto, kde v minulosti väzni bez ochranných pomôcok či odevov triedili uránovú rudu
V interiéri Veže smrti bývajú tematické výstavy
Interiér Veže smrti
Veža smrti je od roku 2008 národnou kultúrnou pamiatkou
Areál Veže smrti sa nenachádza v Jáchymove, ale v neďalekom meste Ostrov a patrila k pracovnému táboru Vykmanov II s krycím názvom L
Pietna spomienka v areáli Veže smrti
Pietne miesto v areáli Veže smrti
Svätá omša v Kostole sv. Joachima v Jáchymove
Pietna spomienka v Jáchymove
Úctu obetiam komunistického režimu, ktoré trpeli v pracovných táboroch pri jáchymovských uránových baniach, vzdal aj Ústav pamäti národa
Foto: Josef Halla, Ústav pamäti národa
Aktualizované: 11.06.2021
Vytlačiť Tweet