26. september 1924 - narodenie saleziána Michaela Rafaela Černého SDB
Rafael Černý bol saleziánom, hudobníkom, pedagógom, prekladateľom, kňazom. V roku 1950 bol násilne internovaný v rámci likvidácie reholí komunistickým režimom. V tom istom roku sa mu podarilo ilegálne prekročiť rieku Moravu a následne študovať v Taliansku. V emigrácií sa venoval literárnej činnosti a duchovnej správe slovenských emigrantov.
Narodil 26. septembra 1924 v obci Sobotište, okres Senica v rodine Jána a Alojzie, rod. Mullerovej. V roku 1937 začal študovať na saleziánskom gymnáziu v Šaštíne a v roku 1941 vstúpil do rehole saleziánov (prvé sľuby zložil v roku 1942). Gymnaziálne a pedagogické štúdia absolvoval v Trnave a následne pôsobil v Žiline a to aj ako organista a dirigent orchestra. V roku 1948 začal teologické štúdia vo Svätom Kríži nad Hronom (dnes Žiar nad Hronom), no tie nedokončil v dôsledku komunistickým režimom realizovanej Akcii K (kláštory), ktorá prakticky znamenala zákaz slobodného pôsobenia reholí v Československu a to až do roku 1989. Bol internovaný v centralizačnom kláštore v Šaštíne, potom v Podolinci a nakoniec aj v Pezinku.
V roku 1950 sa ocitol v druhej úspešnej výprave saleziána Titusa Zemana. Tvorilo ju osem bohoslovcov a päť kňazov. V noci z 22. na 23. októbra 1950 ilegálne prekročili hranice. Podarilo sa mu ako dobrému plavcovi preplávať cez rieku Moravu do Rakúska a potom ilegálne do Talianska, kde pokračoval v teologických štúdiách na Pápežskej saleziánskej univerzite, na detašovanom pracovisku v piemontskom Bollengu. Dňa 1. júla 1952 ho vysvätili za kňaza.
Od roku 1955 pôsobil ako kňaz a pedagóg v Belgicku a neskôr v Luxembrursku a zároveň sa venoval aj duchovnej správe slovenských a českých emigrantov. Od roku 1970 pôsobil v Ríme v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda. Pôsobil v redakcii časopisov (Hlasy z Ríma, Magnifikát), v prekladateľskej činnosti (napr. z nemčiny preložil knihu Wilhelma Hünermanna Aj diabol pred ním kapituloval) [1] a v spracovaní náboženskej literatúry (podrobnejšie RYDLO, J. M: Vydavateľské dielo Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme 1963 – 1988. Rím, 1989.)
V roku 1992 sa na pozvanie provinciála saleziánov vrátil po 42 rokoch do vlasti a pôsobil ako učiteľ na Gymnáziu sv. Jána Bosca v Šaštíne s neskôr v Bratislave (do roku 1999 sekretár provincialátu). Často medzi spolubratmi opakoval taliansku vetu „Nulla chiedere, nulla rifiutare“ – „Nič nežiadať a nič neodmietnuť.“ Bol skromný – skoro nikdy nič nepýtal, nežiadal; súčasne bol neprieberčivý a vďačný za všetko, čo dostal. Don Štefan Turanský, bývalý provinciál saleziánov spomína: „Ako 15-ročný som prišiel k saleziánom do Ústavu sv. Cyrila a Metoda. Učil ma matematiku, fyziku, nemčinu... Bol vynikajúcim a trpezlivým učiteľom. Kedykoľvek po vyučovaní sme prišli za ním, aby nám niečo z učiva vysvetlil, vždy ochotne nechal svoju prácu bokom a venoval sa iba nám gymnazistom. Bol nám príkladom v škole, na dvore ako vynikajúci volejbalista, v záhrade svojou pracovitosťou, v kaplnke svojou zbožnosťou. A keď som s ním ako mladý kňaz každý utorok chodil do Vatikánskeho rozhlasu natáčať slovenské vysielanie, vždy cestou vyšiel s iniciatívou: „Pomodlime sa svätý ruženec za tých, ktorí nás budú počúvať" (zdroj: https://miroslavachovanec.estranky.sk/clanky/narodeni-26-septembra/rafael-cerny.html). Zomrel 9. decembra 2006 v Bratislave.
Autor textu: František Neupauer
Foto: salezián Michael Rafael Černý SBD (zdroj: ÚPN)
ZDROJE (mimo stránok ÚPN):
Lexikón katolíckych kňazských osobností Slovenka. Vydavateľstvo Lúč, 2000
RYDLO, J. M: Vydavateľské dielo Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme 1963 – 1988. Rím, 1989
MACÁK, E.: Utečenci pre Krista. Vydavateľstvo Dona Bosca, 2006.
[1] TO AD INFO – ale asi nemusíme dávať LINK - Aj diabol pred ním kapituloval - Hľadať Googlom (google.com)