17. november 1939. Nacistické represálie proti študentom a zatvorenie českých vysokých škôl
Dňa 28. októbra 1939 sa pri príležitosti 21. výročia vzniku Československej republiky uskutočnili v Protektoráte Čechy a Morava masové demonštrácie proti nemeckej okupácii. K najväčším protestom došlo v Prahe, kde vyšlo do ulíc asi 100 000 ľudí. Ďalší vyjadrili svoj odpor pasívnym spôsobom: stužkami v národných farbách pripnutými na oblečení alebo nenastúpením do práce.
Nemecké bezpečnostné orgány demonštrantov brutálne rozohnali. V Prahe bol pri zrážkach s políciou usmrtený pekársky robotník Václav Sedláček a postrelený študent Lekárskej fakulty Karlovej univerzity Jan Opletal, ktorý 11. novembra 1939 podľahol následkom svojich zranení. Posledná rozlúčka s 24-ročným medikom sa uskutočnila o štyri dni neskôr v pražskej univerzitnej štvrti Albertov. Rakva s jeho telesnými pozostatkami bola potom prevezená do rodnej obce Lhota nad Moravou. Po pohrebe sa konala študentská demonštrácia, ktorá prerástla do ďalšieho protestu proti okupácii.
Nacistické vedenie sa rozhodlo vyriešiť napätú situáciu v protektoráte barbarskými represáliami. Už 16. novembra 1939 sa v Berlíne uskutočnila mimoriadna porada za účasti najvyšších predstaviteľov Nemeckej ríše, na ktorej bol schválený plán Sonderaktion Prag (Mimoriadna akcia Praha). Adolf Hitler vtedy vyhlásil:
„15. marec 1939 bol môj veľký omyl. Ľutujem, že sme s Čechmi nenaložili ako s Poliakmi. Udalosti 28. októbra a 15. novembra dokazujú, že Česi si nezaslúžia iný osud... Z tohto dôvodu prikazujem: Zatvorenie českých vysokých škôl na tri roky. Akékoľvek demonštrácie okamžite potlačiť... Nebudem sa hanbiť postaviť na ulice trebárs aj delá. Do každého hlúčiku sa bude strieľať guľometmi. Pokiaľ bude ešte nejaká demonštrácia, zrovnám Prahu so zemou..."
Krátko pred polnocou 16. novembra 1939 vtrhli príslušníci nemeckej poriadkovej polície a jednotiek SS do internátov v Prahe, Brne a Příbrami, aby vykonali rozkaz nacistického diktátora. Zatknutých vysokoškolákov sústredili v delostreleckých kasárňach Prahe - Ruzyni a brnianskych Kounicových kolejích. Deviatich predstaviteľov študentských organizácii v skorých ranných hodinách 17. novembra 1939 bez súdu zastrelili. Jedným z nich bol 28-ročný poslucháč pražskej Vysokej školy obchodnej Marek Frauwirth z Tvrdošína, ktorý sa zapojil do roznášania odbojových letákov a protinemeckej tlače.
V ten istý deň bola zverejnená vyhláška ríšskeho protektora Konstantina von Neuratha o uzavretí všetkých desiatich českých vysokých škôl na tri roky. V skutočnosti zostali zatvorené až do konca vojny. Zatknutých študentov Nemci po identifikácii rozdelili na dve skupiny. Zatiaľ čo osoby mladšie ako dvadsaťročné a zahraničných štátnych príslušníkov prepustili, 1200 vysokoškolákov 18. novembra 1939 transportovali do koncentračného tábora Sachsenhausen-Oranienburg. Útrapy spojené s väznením neprežilo 35 študentov. Ostatných vďaka intervenciám protektorátneho prezidenta Emila Háchu medzi aprílom 1940 a marcom 1943 prepustili.
Na pamiatku zavraždených a umučených študentov bol už v roku 1941 na zasadaní Medzinárodnej študentskej únie v Londýne 17. november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.
Marek Frauwirth (zdroj: internet)
Jan Opletal (zdroj: internet)