​Záštita Európskeho parlamentu pre súťaž na pamätník obetiam totalitarianizmu v Bruseli

V nadväznosti na vyhlásenie medzinárodnej súťaže na vytvorenie pamätníka obetiam totalitarianizmu 26. apríla 2017 Platforma európskej pamäti a svedomia s radosťou oznamuje, že predseda Antonio Tajani poskytol tejto súťaži listom z 22. mája 2017 pre českého poslanca Pavla Svobodu oficiálny patronát Európskeho parlamentu. Miesto pre navrhovaný pamätník je Place Jean Rey, skvele umiestnené námestie v srdci európskej štvrte, veľký otvorený priestor v blízkosti novootvoreného House of European History, Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Rady EÚ.

"Je dôležité, (...) aby sme pamätali na tých, ktorí aktívne odporovali totalitným režimom, a ktorí by pre odhodlanie, česť, odvahu a vernosť ideálom mali mať svoje miesto vo vedomí Európanov ako hrdinovia totalitného obdobia. Bruselský pamätník bude stáť ako večný symbol našej spomienky a uznania," napísal predseda parlamentu Antonio Tajani v liste.

Platforma spustila oficiálnu stránku súťaže www.memorialbrussels.eu a srdečne pozýva umelcov a architektov z celého sveta, aby sa zapojili, a pamätali na to, že termín na vyjadrenie záujmu je 15. jún 2017.

Tlačovú správu vydala Platforma európskej pamäti a svedomia. Ústav pamäti národa je jej členom.

Podmienky súťaže (.pdf, 1,55 MB)

Vytlačiť