​Do kín príde film o živote a vzostupe jedného z najmocnejších nacistov

Nový zahraničný výpravný film Heydrich: Muž so železným srdcom mapuje život a vzostup druhého najvyššieho predstaviteľa nacistických ozbrojených zložiek Waffen-SS, Reinharda Heydricha. Film vznikol na základe oceňovanej knihy HHhH od Francúza Laurenta Bineta, ktorej názov znamená "Himmlers Hirn heißt Heydrich", čiže "Himmlerov mozog sa volá Heydrich".

Nový film sa od väčšiny predošlých filmových spracovaní tejto témy líši. Do veľkej miery sa totiž zameriava na opačnú stranu barikády, teda na samotného Heydricha a nie napríklad na odboj. Heydrich vo filme nie je iba predmetom atentátu, ale dôležitou aktívnou postavou. Popri príbehu československých parašutistov sleduje film aj Heydrichov život, jeho vzostup a kariéru, ktorú ukončil ako jeden z najväčších prominentov Tretej ríše. Najnovšia verzia atentátu na Heydricha tak ukazuje aj neľútostné zlo, proti ktorému odbojári bojujú. Heydrich bol totiž jedným z inžinierov takzvaného Konečného riešenia židovskej otázky.

Heydrichova kariéra je ohromujúca – rovnako ako hrôzy, ktoré za sebou zanechával po celej Európe. Krásna snúbenica a neskôr manželka Lina ho uviedla do nacistickej ideológie a priviedla do strany vedenej charizmatickým vodcom. Kedysi bol síce vylúčený z námorníctva, no vypracoval sa na "veľké zviera" a Tretia ríša sa na neho v mnohom spoliehala. Zastaviť nezastaviteľné mala v úmysle skupinka mladíkov vyslaná z Anglicka a vedená Slovákom Jozefom Gabčíkom a Čechom Janom Kubišom. S podporou českého odboja naplánovali a uskutočnili trúfalú akciu, ktorá nemala v priebehu vojny obdobu.

Reinhard Heydrich bol najvyššie postaveným nacistickým prominentom, na ktorého bol počas vojny úspešne spáchaný atentát. V tom čase viedol Hlavný úrad ríšskej bezpečnosti, bol prezidentom Interpolu, druhým mužom SS a zastupujúcim ríšskym protektorom v Protektoráte Čechy a Morava. Adolf Hitler mu hovoril "muž sa železným srdcom".

Film je v anglickom znení, nakrútil ho Francúz Cédric Jimenez a hlavné úlohy vo filme hrajú známi hollywoodski herci. Heydricha hrá Jason Clarke (Everest, Terminator Genysis, Úsvit planéty opíc), jeho ženu Rosamund Pike (Stratené dievča, Dnes neumieraj), Jana Kubiša Jack O'Connell (Nezlomný, Money Monster) a Jozefa Gabčíka nastupujúca hviezda Jack Reynor. Najzvučnejším menom na strane odboja je Mia Wasikowska (Burtonova Alenka v ríši divov, Jana Eyrová) v úlohe Anny Novákovej, ktorá parašutistom pomáhala.

Film Heydrich: Muž so železným srdcom príde do slovenských kín v čase, keď od atentátu na Heydricha a nadväzných udalostí uplynie 75 rokov. Samotný atentát sa odohral 27. mája 1942, Heydrich zomrel 4. júna, Lidice boli ako nacistická pomsta vypálené 10. júna a parašutisti zahynuli 18. júna.

Laurent Binet získal za knihu HHhH Goncourtovu cenu pre románovú prvotinu.

Medzi partnerov uvedenia snímky Heydrich: Muž so železným srdcom na Slovensku patrí Ústav pamäti národa.

Trailer filmu si môžete pozrieť tu.

Film nie je vhodný pre divákov mladších ako dvanásť rokov.

Plagát filmu Heydrich: Muž so železným srdcom.


Zábery z filmu Heydrich: Muž so železným srdcom. Zdroj: Bonton Film

Vytlačiť