​Dni otvorených dverí ÚPN sa začali premietaním filmu z obdobia vojny a diskusiou

Študenti počas prvého dňa podujatia Dni otvorených dverí videli v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke film Bež, chlapče, bež o židovskom chlapcovi, ktorý sa ukrýva pred nacistickým prenasledovaním v lesoch, hľadá pomoc u poľských obyvateľov a snaží sa prežiť vojnu.

Po filme nasledovala diskusia s predsedom Správnej rady Ondrejom Krajňákom, so žurnalistom Lukášom Filom a Petrom Juščákom, spisovateľom a autorom knihy Odvlečení o československých občanoch deportovaných po vojne do sovietskych pracovných táborov. So študentmi nediskutovali len o histórii, ale tiež o slobode, súčasnej politickej situácii a aj v súčasnosti aktuálnej téme nebezpečenstva totalitných režimov.

Stále pozývame aj na exkurzie v Archíve ÚPN (utorok 23. máj) s možnosťou navštíviť depot archívu a vidieť autentické dokumenty Štátnej bezpečnosti. Filmy o období neslobody budeme premietať od stredy 24. mája do piatku 26. mája v budove Ústavu pamäti národa na Miletičovej 19 v Bratislave. V stredu bude príležitosť pozrieť si aj priestory Ústavu pamäti národa, stretnúť nespravodlivo prenasledovaných za totality i predsedu Správnej rady Ondreja Krajňáka.

Spoluorganizátorom podujatia je Bratislavský samosprávny kraj. Iniciatívu podporuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

So študentmi diskutovali (zľava) spisovateľ a hovorca Ústavu pamäti národa Peter Juščák, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a novinár Lukáš Fila. Diskusiu moderoval historik ÚPN František Neupauer, program rozšíril svojou hudbou pesničkár Peter Janků.

Učitelia a študenti mali k dispozícii aj vzdelávacie materiály spracované ÚPN, časopis Pamäť národa aj magazín o zorientovaní sa v množstve informácií, nepravdivých správ a hoaxov, ktorý pripravil Denník N.

So študentmi diskutovali (zľava) spisovateľ a hovorca Ústavu pamäti národa Peter Juščák, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a novinár Lukáš Fila. Diskusiu moderoval historik ÚPN František Neupauer.

So študentmi diskutovali (zľava) spisovateľ a hovorca Ústavu pamäti národa Peter Juščák, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a novinár Lukáš Fila. Diskusiu moderoval historik ÚPN František Neupauer.

Hudobník Peter Janků.

Moderátor a historik ÚPN František Neupauer oslovuje študentov a pozýva ich k zapojeniu sa do diskusie.

Účastníci diskusie.

Účastníci diskusie.

V popredí redaktorka rozhlasového spravodajstva RTVS v rozhovore s hudobníkom Petrom Janků, v pozadí moderátorka ranného vysielania Rádia Slovensko s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom. Deň otvorených dverí Ústavu pamäti národa bude stredajšou (24. máj) rannou témou na prvom rozhlasovom okruhu RTVS.

Hovorca ÚPN Peter Juščák pred začiatkom podujatia. poskytol v živom vstupe do Ranných správ RTVS rozhovor o Dňoch otvorených dverí.

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Spoluorganizátorom podujatia je Bratislavský samosprávny kraj.

Vytlačiť