Slávnostné otvorenie Festivalu slobody 2014 filmom o Lechovi Walesovi

Pri príležitosti 25.výročia Nežnej revolúcie bol 12. novembra 2014 v Kultúrnom Dome v Bratislave – Dúbravke slávnostne otvorený Festival slobody 2014, ktorého organizátorom je už po štvrtý krát Ústav pamäti národa. Nad jeho konaním prevzali záštitu prezident republiky Andrej Kiska, minister kultúry Marek Maďarič a primátor hlavného mesta Bratislava Milan Ftáčnik.

Na otvorení festivalu sa zúčastnili aj podpredsedovia Národnej rady SR Erika Jurinová a Ján Figeľ, veľvyslankyňa Českej republiky Lívia Klausová, veľvyslanec Irackej republiky Mohammed al Robaiee, veľvyslanec Poľskej republiky Tomáš Chlon, zástupcovia politických väzňov a účastníkov protikomunistického odboja a široká verejnosť.

Počas slávnostných úvodných príhovorov Ján Figeľ i Erika Jurinová vyzdvihli hodnoty slobody a demokracie a pamiatku tých, čo museli draho zaplatiť za svoju statočnosť. Ocenili konanie festivalu ako ideálnu prípravu na atmosféru vyvrcholenia osláv 17. novembra. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák priblížil cieľ festivalu, ktorým je pripomenutie si obdobia neslobody a komunistického režimu, uctenie si pamiatky obetí komunizmu, a ocenenie účastníkov a osobností protikomunistického odboja. Ako povedal: „Prostredníctvom hraných a dokumentárnych filmov, divadelných predstavení, výstav a diskusií budeme spomínať na obdobie neslobody, na osudy hrdinov a hlavne obete komunistického režimu.Ich hlas zarezonoval a ich utrpenie iných zocelilo. Vďaka tým 250 tisícom statočných dnes už neexistujú hraničné kontroly medzi našou krajinou a krajinami západnej Európy. Mladí ľudia môžu slobodne cestovať a študovať na prestížnych univerzitách v Európe, alebo vo svete. Účasť na voľbách je slobodná a dobrovoľná. Každý má možnosť vyjadriť svoje politické či náboženské presvedčenie."

Na záver otváracieho ceremoniálu predstavil veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Tomáš Chlon úvodný film festivalovej filmovej prehliadky z poľskej produkcie pod názvom Walesa, človek z nádeje. Po premiére filmu o bývalom poľskom predákovi Solidarity a prezidentovi sa účastníci slávnostného otvorenia festivalu stretli na slávnostnej čaši vína.

Festivalové aktivity v podobe filmových predstavení, diskusií, divadelných predstavení budú pokračovať aj v nasledujúcich dňoch a vyvrcholia v nedeľu pontifikálnou sv. omšou bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského, a slávnostným galaprogramom spojeným s oceňovaním účastníkov protikomunistického odboja v Primaciálnom paláci.

Viac informácií o festivale získate na jeho internetovej stránke www.festivalslobody.sk.


Predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák sa prihovára divákom počas dopoludňajšieho programu.


Diskusia po filme Veľký útek z Osvienčimu, zľava Pavol Makyna, Pavol Jakubčin a Jaroslav Daniška.


O hudobný program otvorenia Festivalu slobody sa postaral Peter Smolárik.


Program Festivalu slobody predstavili jeho hlavní koordinátori Ján Mitáč a Slavomír Zrebný.


Veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Tomáš Chlon, podpredsedovia NR SR Erika Jurinová a Ján Figeľ a predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák.

Foto: Štefan Badura, Zuzana Chlupová (ÚPN)

Vytlačiť