Logo

Z činnosti

ÚPN pripravil pre študentov informačné letáky

ÚPN v roku 2014 pracoval v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a Solidarita na projekte k podpore osvetových a vzdelávacích aktivít pre študentov a pedagógov rôznych stupňov škôl na témy a historické udalosti súvisiace s obdobím neslobody s cieľom zoznámiť mladú generáciu s prejavmi a následkami totalitných režimov v rokoch 1939 - 1989. Jeho výsledkom sú informačné a edukačné letáky ilustrované autentickými zábermi.

ÚPN odsudzuje odhalenie pamätníka Vasiľovi Bilakovi

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák s poľutovaním prijal správu o odhalení pamätníka bývalému ideologickému tajomníkovi Komunistickej strany Československa Vasiľovi Biľakovi 21. februára 2015 v jeho rodnej obci Krajné Bystré. K tomu poskytol pre médiá nasledovné vyjadrenie: ....

Diskusný večer v Košiciach 25. februára 2015 - Čo sme našli v archívoch?

Ústav pamäti národa a Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach, v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na besedu Čo sme našli v archívoch? Archívne pramene z obdobia neslobody.

Diskusný večer 26. februára 2015 - Slováci v gulagoch

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Slováci v gulagoch.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Masaker v Kľakovskej doline

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa 29. januára 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Masaker v Kľakovskej doline. Diskutovali Mgr. Boris Šeliga, predseda Klubu vojenskej histórie Bratislava, OZ a PhDr. Martin Lacko, PhD. (Ústav pamäti národa), diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Trestnoprávne vyrovnávanie sa s komunistickou minulosťou

Ústav pamäti národa začína pravidelne spracovávať videozáznamy z diskusných večerov, ktoré organizuje v Poľskom inštitúte v Bratislave. Pozrite si prvý z nich, ktorý prebehol dňa 20. novembra 2014 na tému Trestnoprávne vyrovnávanie sa s komunistickou minulosťou. Diskutovali Ing. Marián Gula (Ústav pamäti národa), Mgr. Peter Užák (Generálna prokuratúra SR) a plk. JUDr. Pavel Bret (riaditeľ Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Praha). Moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD.

Diskusný večer 29. januára 2015 - Masaker v Kľakovskej doline

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Masaker v Kľakovskej doline.

Diskusný večer v Košiciach 27. januára 2015 - Zimomriavky

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach v spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na premiéru dokumentárneho filmu ZIMOMRIAVKY.

Podpis realizačnej zmluvy medzi ÚPN a ÚSTR

Dňa 17. decembra 2014 podpísali Ondrej Krajňák, predseda SpR ÚPN, Zdeněk Hazdra, riaditeľ ÚSTR a Světlana Ptáčníková, riaditeľka ABS realizačnú zmluvu č. 2 medzi ÚPN a ÚSTR a ABS, ktorá nadväzuje na zmluvu o spolupráci medzi ÚPN, ÚSTR a ABS z roku 2008. V súvislosti s touto zmluvou o spolupráci bola ešte v roku 2008 podpísaná realizačná zmluva č.1. Týkala sa materiálov, ktoré sa nenachádzali v ABS a ktoré práve založený ÚSTR a ABS v tom čase potrebovali pre úspešné pokračovanie v kompletizácii preberaných materiálov. V Archíve UPN sa nachádzali.

Správa ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislava v rokoch 1966 - 1971

V roku 2007 zverejnil Ústav pamäti národa na svojej internetovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačného zloženia XII. správy Zboru národnej bezpečnosti (Správy kontrarozviedky v Bratislave), ktorá pôsobila na území celého Slovenska. V nadväznosti na túto prácu ústav v rámci projektu Dejiny Štátnej bezpečnosti pristúpil k postupnému a systematickému mapovaniu teritoriálnych útvarov ŠtB na úrovni krajov. V priebehu posledných rokov zverejnil Ústav pamäti národa na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačného zloženia správ ŠtB Krajských správ ZNB vtedajšieho Východoslovenského a Stredoslovenského kraja. V tejto úlohe pokračuje ÚPN zverejnením organizačnej a personálnej štruktúry Správy ŠtB KS ZNB Bratislava v rokoch 1966 až 1971.

V Prešove ÚPN vzdelával pedagógov aj žiakov základných a stredných škôl

Ústav pamäti národa v spolupráci s Metodicko – pedagogickým centrom v Prešove pripravil pre učitel'ov a žiakov základných a stredných škôl prešovského kraja vzdelávací seminár k 25. výročiu Nežnej revolúcie pod názvom ,,November 89 - ako a prečo".

V Nálepkove vernisáž výstavy na tému straty domova v období neslobody

V Nálepkove sa 27. novembra 2014 predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a odborní pracovníci ÚPN Marián Gula a Stanislav Labjak zúčastnili otvorenia výstavy nesúcej názov „Spišské exody – XI. Nevyženieš".

Diskusný večer v Košiciach 16. decembra 2014 - Putovanie z neslobody

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach, Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na besedu Putovanie z neslobody - Masové náboženské púte počas komunistického režimu.

Končiaci Festival slobody 2014 odštartoval oslavy 25. výročia Novembra 89

V predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na udalosti 17. novembra 1989 vyvrcholil 16. Novembra 2014 IV. ročník Festivalu slobody, ktorý zorganizoval Ústav pamäti národa.

Diskusný večer v Košiciach 25. novembra 2014 - Ťažké päťdesiate roky...

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach, Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na besedu Ťažké päťdesiate roky...

Pozvánka na vzdelávací seminár v Prešove o Novembri 89 pre pedagógov a žiakov základných a stredných škôl

Ústav pamäti národa v spolupráci s Metodicko – pedagogickým centrom v Prešove pripravil pre učitel'ov a žiakov základných a stredných škôl prešovského kraja vzdelávací seminár k 25. výročiu Nežnej revolúcie pod názvom „November 89 - ako a prečo". Seminár sa uskutoční 28. novembra 2014 so začiatkom o 9.00 hod. vo Vel'kej aule MPC RP v Prešove, ul. Tarasa Ševčenka 11.

Diskusný večer 20. novembra 2014 - Trestnoprávne vyrovnávanie sa s komunistickou minulosťou

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Trestnoprávne vyrovnávanie sa s komunistickou minulosťou.

Podpis memoranda o spolupráci ÚPN a MZV a EZ SR

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák spolu s predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrejom Krajňákom podpísali 14. októbra 2014 memorandum o vzájomnej spolupráci.

Vernisáž výstavy Protikomunistický odboj na Slovensku v Rajeckých Tepliciach

Pri príležitosti 25.výročia Nežnej revolúcie sa 27. októbra 2014 v Rajeckých Tepliciach uskutočnila vernisáž výstavy o protikomunistickom odboji na Slovensku. Za účasti primátora mesta RNDr. Petra Dobeša, predstaviteľov Ústavu pamäti národa Mgr. Jána Mitáča, Mgr. Petra Jašeka, PhD. a obyvateľov mesta bola predstavená v Rajeckých Tepliciach, ako prvom meste na Slovensku po Bratislave. Výstava približuje protikomunistický odboj na Slovensku v období od konca II. svetovej vojny do novembra 1989.

1989 - rok zmeny. Medzinárodná vedecká konferencia

Ústav pamäti národa Vás pozýva na medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom 1989 - rok zmeny, ktorá sa uskutoční v dňoch 4. - 5. novembra 2014. Rokovania konferencie budú prebiehať v priestoroch historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí v Bratislave. Cieľom konferencie bude predovšetkým osvetliť genézu, priebeh a dôsledky pádu komunistického režimu na Slovensku (v Československu) a v širšom medzinárodnom kontexte.