Logo

Z činnosti

Kolokvium v Archíve ÚPN

Zástupcovia archívov zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska sa 12. decembra 2018 stretli na kolokviu v Archíve Ústavu pamäti národa.

Seminár pre učiteľov Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu

Učitelia dejepisu sa začiatkom decembra stretli už na 2. ročníku seminára pre pedagógov s názvom Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu. Dvojdňové podujatie sa konalo 4. a 5 . decembra 2018 na pôde Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 25. októbra 2018 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža. Diskutovali prof. Dr. phil. Emília Hrabovec z Univerzity Komenského, Bratislava a Dr.hab. Adam Dziurok z Ústavu národnej pamäti v Katowiciach, diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 27. septembra 2018 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Diskutovali Dr. Grzegorz Majchrzak z Ústavu národnej pamäti vo Varšave a Peter Jašek, PhD. z Ústavu pamäti národa, diskusiu moderoval Martin Garek, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Spolupráca československých, poľských a maďarských tajných služieb

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 28. júna 2018 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Spolupráca československých, poľských a maďarských tajných služieb. Diskutovali Dr. hab. Tadeusz Kopyś z Jagellonskej univerzity v Krakove a Mgr. Jerguš Sivoš, PhD. z Ústavu pamäti národa, diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Štefan Jurech, vzostup a pád slovenského generála

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 24. mája 2018 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Štefan Jurech, vzostup a pád slovenského generála. Diskutovali historik Dr. Petr Švanda, CSc. a Mgr. Branislav Kinčok z Ústav pamäti národa, diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 26. apríla 2018 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968. Diskutovali doc. ThDr. Peter Borza, PhD. z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Patrik Dubovský, PhD. z Ústavu pamäti národa, diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Oznam o uzatvorení študovne Archívu ÚPN

Dňa 29.11.2018 (štvrtok) bude študovňa z technických dôvodov uzatvorená.

Diskusný večer 29. novembra 2018 - Cenzúra a zakázané filmy

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu CENZÚRA A ZAKÁZANÉ FILMY.
Hostia:
Ondrej Podolec, PhD. (Ústav pamäti národa)
Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa)

Pozvánka na seminár pre učiteľov Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu

Ústav pamäti národa, Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a Európska sieť Pamäť a solidarita pozývajú učiteľov dejepisu na 2. ročník seminára pre učiteľov s názvom Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu.

Pietne spomienky na obete komunistického režimu

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktorým si pripomíname udalosti z roku 1989 vedúce k pádu komunistického režimu, usporiadali organizácie politických väzňov v Bratislave pietne spomienky na obete komunistického režimu, na ľudí, ktorí za svoje odvážne postoje v období totality priniesli najťažšie obete.

Mená obetí Železnej opony zazneli na Cyklomoste slobody

Spomienka vyvrcholila čítaním mien obetí Železnej opony na slovenskom úseku československých hraníc - za každým menom zaznel dátum a okolnosti tragického úmrtia aj symbolický výstrel do vzduchu. Potom účastníci spomienky položili zapálené sviečky k pamätníku obetiam, ktorý sa aj s ukážkou hraničného oplotenia nachádza vedľa Cyklomostu slobody.

Spomienka na pochod bratislavských študentov 16. novembra 1989

Študentov, ktorí sa 16. novembra 1989 rozhodli protestovať proti stavu spoločnosti a žiadať reformy, demokraciu, akademické a občianske slobody, si v deň 29. výročia pochodu pripomenuli účastníci spomienky pred Univerzitou Komenského v Bratislave.

Pietne spomienky na obete komunizmu pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu sa budú konať pietne spomienky na obete komunistického režimu.

Výstava Between Life and the Death v Univerzitnej knižnici UK v Bratislave

Príbehy záchrancov a zachránených – obyvateľov okupovaných, ako aj s nacistickým Nemeckom spolupracujúcich krajín a samotného Nemecka, ktorí sa počas druhej svetovej vojny odvážili pomôcť prenasledovaným Židom, približuje výstava Between Life and the Death v Univerzitnej knižnici UK v Bratislave.

Sovietsky disident Pavel Litvinov sa stretol s prezidentom aj poslankyňami

Pavla Litvinova, jedného z hlavných hostí ôsmeho ročníka Festivalu slobody, prijal v stredu 7. novembra prezident Andrej Kiska. O dva dni neskôr, v piatok 9. novembra sa tento významný sovietsky disident a ľudskoprávny aktivista na pôde Národnej rady SR stretol aj s predsedníčkou parlamentného výboru pre ľudské práva Annou Verešovou a poslankyňou NR SR Veronikou Remišovou. Vystúpil tiež v diskusii na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Ústav pamäti národa ocenil protestujúcich proti okupácii Československa, ocenenie si prevzali počas Festivalu slobody

Hlavní hostia ôsmeho ročníka Festivalu slobody Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró sa 8. novembra v Novej Cvernovke stretli na diskusii Za vašu a našu slobodu, aby hovorili o svojich skúsenostiach s totalitou sovietskeho bloku.

Udalosti roku 1968 ako hlavnú tému Festivalu slobody reflektovali filmy, diskusie aj divadlá

Program Festivalu slobody pre študentov pokračoval v stredu 7. novembra v budove Slovenského rozhlasu krátkym dokumentom Spýtaj sa vašich: 68, ktorý cez osobné svedectvá ukazuje príbehy obyčajných ľudí spojené s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Spomienka na pochod študentov v novembri 1989

Ústav pamäti národa a Univerzita Komenského v Bratislave vás pozývajú na podujatie
SPOMIENKA NA POCHOD ŠTUDENTOV V NOVEMBRI 1989
Podujatie sa uskutoční v piatok 16. novembra 2018 o 11.00 hod. v priestoroch pri pamätnej tabuli študentského pochodu na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Festival slobody 2018 sa začal programom pre školy


Ôsmy ročník Festivalu slobody sa začal 5. novembra v kine Lumière programom pre študentov a premiérou dokumentu Sound in the Silence, ktorý zachytáva aktuálny ročník rovnomenného projektu zastrešovaného Európskou sieťou Pamäť a solidarita.