Logo

Z činnosti

V Šintave sa uskutočnila prezentácia publikácie o kresťanskom samizdate v období komunistického režimu

V sobotu 13. júna 2020 sa vo Farskom centre na Námestí Silvestra Kčrméryho a Vladimíra Jukla v Šintave uskutočnila prezentácia publikácie Jána Šimulčíka Éra samizdatu. Spoločenstvo Fatima a samizdat v rokoch 1974 – 1989, ktorú vydal Ústav pamäti národa.

Poslanci NRSR zobrali na vedomie Výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa za rok 2019

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes počtom hlasov 109 zobrali na vedomie Výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa za rok 2019. Ocenili tak prácu Ústavu pamäti národa pri plnení zákonom stanovených úloh formou organizovania osvetových, vzdelávacích a vedeckých podujatí, pripomínania obetí totalitných režimov, zachytávania výpovedí svedkov obdobia neslobody......

Pozvánka na pietnu spomienku na Jána Langoša

Ústav pamäti národa Vás pozýva na pietnu spomienku na Jána Langoša. Pietna spomienka na disidenta, porevolučného federálneho ministra vnútra, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa sa uskutoční v pondelok 15. júna 2020 o 11.00 hod. pri buste Jána Langoša na Námestí SNP v Bratislave.

OZNAM o podmienkach štúdia v bádateľni Archívu ÚPN v čase mimoriadnej situácie - do odvolania

Oznamujeme bádateľskej verejnosti, že v súlade s hygienickými opatreniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a v zmysle pokynu OAR SVS MV SR č. SVS-OAR1-2020/015090-001 z 19. 05. 2020 je od 08. 06. 2020 bádateľňa Archívu Ústavu pamäti národa znovuotvorená v obmedzenom režime za týchto podmienok: ....

Ústav pamäti národa po druhý raz vydal knihu November. Očami ŠtB a ulice

Ústav pamäti národa pripravil druhé vydanie publikácie Petra Baluna a Gábora Strešňáka November. Očami ŠtB a ulice, ktorá prvýkrát vyšla v roku 2009. Kniha prostredníctvom obrazového materiálu a dobových dokumentov z proveniencie vznikajúcich občianskych hnutí a komunistickej strany, ako aj denných situačných správ Štátnej bezpečnosti zo Slovenska dokumentuje prelomové udalosti konca roku 1989.

Nová publikácia ÚPN mapuje udalosti Nežnej revolúcie

Publikácia Od totality k slobode. Nežná revolúcia 1989 je venovaná pádu komunistického režimu v roku 1989 v širších medzinárodných súvislostiach. Čitateľovi prináša nielen kľúčové udalosti Nežnej revolúcie na Slovensku, ale približuje mu aj pôsobenie komunistického režimu a jeho obete, dramatickú situáciu druhej polovice 80. rokov a napokon aj dôsledky, ktoré so sebou rok 1989 priniesol.

Ústav pamäti národa vás pozýva na prezentáciu knihy Éra samizdatu

Ústav pamäti národa vás pozýva na prezentáciu knihy Jána Šimulčíka
Éra samizdatu
Spoločenstvo Fatima a samizdat v rokoch 1974 – 1989
Prezentácia sa uskutoční v sobotu 13. júna 2020 o 17.00 hod. v Šintave, vo Farskom centre, Námestie S.Krčméryho a V. Jukla.

Na interaktívnej mape pamätníkov obetiam komunizmu pribudli ďalšie miesta

Webstránku www.pamatniky.sk spustil Ústav pamäti národa k 30. výročiu Nežnej revolúcie v novembri 2019, v uplynulých dňoch na mape pribudli ďalšie desiatky pietnych miest. V súčasnosti tak zobrazuje 338 miest, ktoré pripomínajú útlak obyvateľstva komunistickým režimom.

Spomienka na obete komunistického režimu, ktoré trpeli v jáchymovských uránových baniach

Pre zatvorené hranice sa v tomto roku delegácia Konfederácie politických väzňov Slovenska a zástupcovia ÚPN nemôžu zúčastniť na podujatí Jáchymovské peklo v Jáchymove v Českej republike. Preto KPVS v spolupráci s Ústavom pamäti národa usporiadala 13. mája neverejnú pietnu spomienku na politických väzňov pri pamätníku Brána slobody v Devíne, ktorou sa na diaľku pripojili k podujatiu v Jáchymove. Spomienka sa konala za dodržania bezpečnostných a hygienických opatrení.

Vyšlo prvé číslo časopisu Pamäť národa ročníka 2020

V uplynulých týždňoch vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa – 1/2020. Úvod časopisu otvára rubrika Štúdie, v ktorej sú publikované výsledky výskumu dvoch historikov Ústavu pamäti národa.

ÚPN vydal publikáciu Éra samizdatu

Publikácia Éra samizdatu predstavuje druhý diel edície Antológia slovenského samizdatu, ktorej cieľom je komplexne zmapovať a analyzovať slovenský samizdat vychádzajúci v období vlády komunistického režimu. Autor vo svojej publikácii analyzuje kresťanské samizdaty, ktoré vychádzali v prostredí Spoločenstva Fatima.

Majú mať komunistickí funkcionári pamätníky? Posudok ÚPN k pamätníku Vasiľa Biľaka

Krajský súd zamietol odvolanie obžalovaných výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza, ktorých Okresný súd vo Svidníku odsúdil za prečin poškodzovania cudzej veci, pretože červenou farbou postriekali bustu komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka v obci Krajná Bystrá. Tento prípad opätovne otvára otázku, či by mali byť na verejnosti umiestnené pamätníky komunistickým funkcionárom. Ústav pamäti národa vydal k tejto téme už v minulosti odborný posudok.

Spomienka na Barbarskú noc

Pred 70 rokmi, v noci z 13. na 14. apríla 1950, spustil komunistický režim v bývalom Československu pod krycím názvom Akcia K (kláštory) násilnú likvidáciu mužských reholí. Tieto udalosti sa do histórie neskôr zapísali ako Barbarská noc. Napriek súčasným obmedzeným možnostiam, ktoré sa však nijako nedajú porovnať s obmedzovaním slobody za komunistickej totality, si Ústav pamäti národa uctil obete tohto prenasledovania aspoň tichou spomienkou.

70. výročie likvidácie kláštorov v komunistickom Československu

V týchto dňoch si spoločnosť pripomína 70. výročie Akcie K, známej aj ako Barbarská noc. Počas nej začal komunistický režim v noci z 13. na 14. apríla 1950 obsadzovať kláštory a likvidovať rehole, v ktorých videl "ideologických odporcov". Ústav pamäti národa plánoval toto výročie pripomínať viacerými spôsobmi, avšak pre aktuálnu situáciu sú možnosti veľmi obmedzené.

ÚPN hľadá materiály a svedectvá o násilnej likvidácii reholí

Pri príležitosti 70. výročia násilnej likvidácie reholí komunistickým režimom hľadá Ústav pamäti národa očitých svedkov a pamätníkov udalostí a to aj z radov zložiek zasahujúcich voči reholiam.

Pripomíname si posledný transport politických väzňov do Mauthausenu

Pred polnocou 31. marca 1945, súbežne s útekom predstaviteľov ľudáckej vlády z Bratislavy smerom do Tretej ríše, bol do koncentračného tábora Mauthausen vypravený aj posledný transport politických väzňov zo Slovenska.

32. výročie Sviečkovej manifestácie

Dnes si pripomíname 32. výročie Sviečkovej manifestácie, ktorá sa uskutočnila 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Išlo o prvý verejný protest proti komunistickému režimu od roku 1969.

Oznam o opatreniach v súvislosti s mimoriadnou situáciou

Ústav pamäti národa, vzhľadom na vývoj aktuálnej situácie vo veci šírenia koronavírusu na Slovensku, pristúpil k obmedzeniu fungovania podateľne, študovne Archívu ÚPN ako aj ostatných zložiek, ktoré prichádzajú do kontaktu s verejnosťou. O obnovení štandardného pracovného režimu Vás budeme informovať.

Ďakujeme za pochopenie

Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 4/2019

Pamäť národa číslo 4/2019 tvoria v úvode tri zaujímavé štúdie. V prvej autorka Beáta Katrebová Blehová rekonštruuje menej známu kapitolu kontaktov medzi Alexandrom Dubčekom a talianskymi komunistami v rokoch 1968 – 1989 na pozadí celkového politického vývoja v Taliansku pod zohľadnením tzv. sovietskeho faktora.

Vedecká konferencia Andrej Žarnov. Lekár, básnik, exulant

Ústav pamäti národa v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave, Trnavským samosprávnym krajom, Mestom Trnava, Katedrou slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Poľským inštitútom v Bratislave a Ministerstvom vnútra SR – Štátnym archívom v Trnave organizujú interdisciplinárnu vedeckú konferenciu Andrej Žarnov. Lekár, básnik, exulant.