Logo

Z činnosti

Diskusný večer 27. jún 2019 - Prvá pápežská cesta Jána Pavla II. do Poľska

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
PRVÁ PÁPEŽSKÁ CESTA JÁNA PAVLA II. DO POĽSKA
Hostia:
Dr. Rafał Łatka (Ústav národnej pamäti, Varšava)
Prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave)

Ústav pamäti národa a Bratislavský samosprávny kraj podpísali Memorandum o partnerstve a spolupráci

Doterajšiu spoluprácu Bratislavského samosprávneho kraja a Ústavu pamäti národa v stredu 19. júna 2019 oficiálne spečatili podpisom memoranda župan Juraj Droba a predseda Správnej rady Ján Pálffy. Cieľom je presadzovať spoločné záujmy v otázkach pripomínania si historických výročí obdobia neslobody a spolupráca na vzdelávacích, osvetových a kultúrnych podujatiach a projektoch.

Ústav pamäti národa si pripomenul svojho zakladateľa Jána Langoša

Pracovníci ÚPN, ako aj priatelia a známi, ktorí Jána Langoša osobne poznali, si na Námestí SNP v Bratislave pripomenuli niekdajšieho disidenta, porevolučného ministra vnútra, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa. Pietna spomienka sa konala 14. júna 2019, teda deň pred trinástym výročím tragickej nehody, pri ktorej prišiel Ján Langoš o život.

Pietna spomienka na Jána Langoša

Ústav pamäti národa vás pozýva na podujatie
PIETNA SPOMIENKA NA JÁNA LANGOŠA
Pietna spomienka na disidenta, porevolučného federálneho ministra vnútra, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša sa uskutoční v piatok 14. júna 2019 o 11.00 hod. pri buste Jána Langoša na Námestí SNP v Bratislave.

Pietna spomienka pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 – 1989

Pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 – 1989 na historickom cintoríne v Kežmarku sa v utorok 28. mája 2019 konala pietna spomienka organizovaná Svetovým združením bývalých politických väzňov (SZBPV).

V obci Koš odhalili pamätnú tabuľu trpiacim v pracovnom tábore Nováky

Politickým väzňom, príslušníkom pomocných technických práporov a zaradeným do tábora nútenej práce Nováky, ktorý sa rozprestieral medzi obcami Koš a Laskár a mestom Nováky, odhalili 25. mája v obci Koš pamätnú tabuľu.

Diskusný večer 30. mája 2019 - Preteky mieru v komunistickej propagande

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
PRETEKY MIERU V KOMUNISTICKEJ PROPAGANDE Hostia:
Dr. Grzegorz Majchrzak (Ústav národnej pamäti, Varšava)
PhDr. Jan Kalous, Ph.D. (Ústav pre štúdium totalitných režimov, Praha)

Odborníci diskutovali o živote a diele spisovateľa Dominika Tatarku

Osobnosť a dielo Dominika Tatarku, jeho vzťah k českému disentu a Katolíckej cirkvi či prenasledovanie tohto spisovateľa ŠtB ̶ aj to boli témy, o ktorých diskutovali odborníci na vedeckej konferencii Dominik Tatarka - Spisovateľ vo víre doby. Pri príležitosti 30. výročia úmrtia tohto významného spisovateľa ju spoločne zorganizovali Ústav pamäti národa, Katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitná knižnica v Bratislave.

Väzenie bez mreží: Deti politických väzňov zdieľali svoje príbehy

Tri príbehy detí politických väzňov, ktoré komunistický režim obral o možnosť vyrastať s obomi rodičmi, predstavil Ústav pamäti národa prostredníctvom dokumentárneho filmu a diskusie Väzenie bez mreží. Svedectvá pamätníkov, ktoré autenticky vykresľujú osobnú skúsenosť s totalitou, si prišlo 13. mája 2019 do .klubu pod lampou v Bratislave vypočuť niekoľko desiatok ľudí.

ZMENA ČASU: Podujatie Väzenie bez mreží sa začne už o 18:30

Tešíme sa zo záujmu verejnosti o podujatie Väzenie bez mreží, pre divákov diskusie máme však jeden DÔLEŽITÝ OZNAM: PODUJATIE SA ZAČNE UŽ O 18:30, teda o polhodinu skôr, ako bolo pôvodne plánované.
Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie a veríme, že aj napriek nim sa stretneme v hojnom počte.

Výzva na zapojenie sa do projektu Festival slobody v tvojom meste

Ústav pamäti národa pozýva ľudí, pre ktorých je sloboda vzácna a chcú priblížiť iným životy nespravodlivo prenasledovaných, aby sa zapojili do projektu Festival slobody v tvojom meste.

Odborníci diskutovali o vojnovom rasovom zákonodarstve

Osemdesiat rokov od prijatia prvých protižidovských zákonov na Slovensku v apríli 1939, ktoré sa stali základom cieľavedomého prenasledovania židovského obyvateľstva, si Ústav pamäti národa a Múzeum holokaustu v Seredi pripomenuli zorganizovaním seminára Uzákonené bezprávie - Rasové zákonodarstvo na Slovensku a v Európe. Podujatie sa konalo 6. mája 2019 v Zichyho paláci v Bratislave.

Vedecká konferencia - Dominik Tatarka. Spisovateľ vo víre doby

Ústav pamäti národa v spolupráci s Katedrou slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a s Univerzitnou knižnicou v Bratislave vás pozýva na vedeckú konferenciu
DOMINIK TATARKA
SPISOVATEĽ VO VÍRE DOBY
Podujatie sa uskutoční v utorok 14.5.2019 v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Premietanie filmu a diskusia Väzenie bez mreží

Tri príbehy detí politických väzňov, ktoré na vlastnej koži zakúsili, aké je vyrastať v neúplnej rodine a zároveň stratiť možnosť uplatniť svoj potenciál, predstaví Ústav pamäti národa prostredníctvom dokumentárneho filmu a diskusie Väzenie bez mreží. Práve svedectvá pamätníkov, ktoré autenticky vykresľujú osobnú skúsenosť s totalitou, dokážu najlepšie sprostredkovať obdobie neslobody tým, ktorí ho nezažili.

Seminár Uzákonené bezprávie - rasové zákonodarstvo na Slovensku a v Európe

Ústav pamäti národa v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi vás pozýva na seminár
UZÁKONENÉ BEZPRÁVIE
RASOVÉ ZÁKONODARSTVO NA SLOVENSKU A V EURÓPE
Podujatie sa uskutoční v pondelok 6. 5. 2019 od 13:00 v Zichyho paláci, Ventúrska 9 v Bratislave.

Diskusný večer 25. apríla 2019 - Vnútrostranícky zápas v KSČ, proces s G. Husákom a spol.

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
VNÚTROSTRANÍCKY ZÁPAS V KSČ
Proces s G. Husákom a spol.
Hostia:
PhDr. Tomáš Černák, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave)
Mgr. Branislav Kinčok, PhD. (Ústav pamäti národa)

Veteráni protikomunistického odboja si v Nitre prevzali dekréty

Politickí väzni a prenasledovaní komunistickým režimom si vo štvrtok 11. apríla 2019 v Nitre prevzali dekréty veteránov protikomunistického odboja, ktorými Ústav pamäti národa vyjadruje úctu mužom a ženám brániacim hodnoty slobody a demokracie v období totality. ÚPN pripravil dekréty pre dvadsať veteránov protikomunistického odboja, z toho sedem in memoriam. Dekrét veterána protikomunistického odboja in memoriam slávnostne prevzal za kardinála Jána Chryzostoma Korca jeho synovec Jozef Korec.

„Annus Mirabilis“ 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii

Ústav pamäti národa v spolupráci s Klubom ´89, Európskou sieťou Pamäť a solidarita, Slovenským národným archívom a Slovenským národným múzeom usporiada v dňoch 12.-13. novembra 2019 v Bratislave medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom: „Annus mirabilis" 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii.

Vo Varšave sa konala vedecká konferencia o páde komunistického režimu

Vo Varšave sa 4. a 5. apríla 2019 stretli odborníci na moderné dejiny, aby počas medzinárodnej vedeckej konferencie diskutovali o udalostiach roku 1989. Podujatie On the Downfall of Communism. 1989 in Central and Eastern Europe s Múzeom poľskej histórie spoluorganizovala aj Európska sieť Pamäť a solidarita. Podujatie sa začalo vo štvrtok 4. apríla slávnostným otvorením v priestoroch Prezidentského paláca, teda na rovnakom mieste, kde v roku 1989 prebiehali historické rokovania poľského okrúhleho stola.

Veteráni protikomunistického odboja si v Bratislave prevzali dekréty

Politickí väzni a prenasledovaní komunistickým režimom si v stredu 3. apríla 2019 v Bratislave prevzali dekréty veteránov protikomunistického odboja, ktorými Ústav pamäti národa vyjadruje úctu mužom a ženám brániacim hodnoty slobody a demokracie v období neslobody. ÚPN pripravil dekréty pre 39 veteránov protikomunistického odboja, z toho 20 in memoriam. Toto postavenie priznal Ústav pamäti národa z vlastného podnetu františkánovi Ambrózovi Jurčovičovi a saleziánom Štefanovi Sandtnerovi a Titusovi Zemanovi.