Logo

Z činnosti

Seminár pre študentov v Lučenci

Úteky z komunistického režimu, opatrenia na Železnej opone a invázia vojsk Varšavskej zmluvy – to sú témy, ktoré stredoškolákom v Lučenci priblížili pracovníci Ústavu pamäti národa.

Diskusný večer 28. júna 2018 - Spolupráca československých, poľských a maďarských tajných služieb

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu SPOLUPRÁCA ČESKOSLOVENSKÝCH, POĽSKÝCH A MAĎARSKÝCH TAJNÝCH SLUŽIEB.

Hostia:
Dr. hab. Tadeusz Kopyś (Jagellonská univerzita v Krakove)
Mgr. Jerguš Sivoš, PhD. (Ústav pamäti národa)

Pietna spomienka pri buste Jána Langoša

Pracovníci Ústavu pamäti národa si pripomenuli disidenta, porevolučného federálneho ministra vnútra, poslanca a najmä zakladateľa ÚPN Jána Langoša. V deň 12. výročia jeho tragickej smrti, teda 15. júna 2018, sa zamestnanci stretli pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave.

Spomienka na Jána Langoša

V týchto dňoch si pripomíname 12. výročie tragickej smrti zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša.
Ján Langoš (*1946) popri vedeckej práci v Ústave technickej kybernetiky SAV pôsobil pred rokom 1989 v disidentskom hnutí. Podieľal sa na vydávaní samizdatov Kontakt, Altamira, Fragment K či Bratislavské listy. Bol jedným z hlavných aktérov Nežnej revolúcie a spoluzakladateľom Verejnosti proti násiliu.

Hi-story lessons: Vzdelávanie a učenie sa o európskej histórii 20. storočia

Prezentácia histórie Európy a jednotlivých európskych krajín z rôznych pohľadov, tiež interaktívnym, pútavým a prístupným spôsobom – to je hlavná myšlienka, ktorá vedie projekt Hi-story lessons: Vzdelávanie a učenie sa o európskej histórii 20. storočia. Európska sieť Pamäť a solidarita pozýva učiteľov, študentov a všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu, aby využili benefity tejto medzinárodnej vzdelávacej on-line platformy.

Prúdy kultúry 20. storočia motivované politickou históriou

Európska sieť Pamäť a Solidarita s radosťou oznamuje, že spúšťa vzdelávací projekt s názvom Prúdy kultúry 20. storočia motivované politickou históriou.

V Bijacovciach odhalili pamätnú tabuľu politickým väzňom

V rámci XVIII. ročníka podujatia Spiš Františka Javorského zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska 3. júna 2018 v obci Bijacovce odhalenie pamätnej tabule osobám odvlečeným do gulagov, protiprávne odsúdeným a väzneným, zaradeným do táborov nútenej práce a povolaným do pomocných technických práporov. Slávnostnému odhaleniu pamätnej tabule predchádzali odborné prednášky.

Diskusný večer v Prešove 11. júna 2018 - Obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968

Ústav pamäti národa v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov a Krajským múzeom v Prešove Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu OBNOVENIE GRÉCKOKATOLÍCKEJ CIRKVI V ROKU 1968
Hostia:
Mons. Dr.h.c., ThDr. Ján Babjak SJ, PhD. (prešovský arcibiskup a metropolita)
Mons. prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. (Prešovská univerzita)
Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa)
Moderátor:
doc. ThDr. Peter Borza, PhD. (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika)

Kremnica v dejinách 20. storočia

História Kremnice v turbulentnom 20. storočí bude témou vedeckej konferencie, ktorú pri príležitosti 690. výročia založenia tohto kedysi slobodného kráľovského mesta pripravujú Archív Kremnica, mesto Kremnica a Ústav pamäti národa.

V Bukurešti sa konal 7. ročník sympózia európskych pamäťových inštitúcií

Zástupcovia Ústavu pamäti národa sa 15. − 17. mája zúčastnili sympózia pamäťových inštitúcií, ktoré v rumunskej Bukurešti zorganizovala Európska sieť Pamäť a solidarita pod názvom After the Great War. Challenges for Europe (Po Veľkej vojne. Výzvy pre Európu).

Diskusný večer 24. mája 2018 - Štefan Jurech, vzostup a pád slovenského generála

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu ŠTEFAN JURECH VZOSTUP A PÁD SLOVENSKÉHO GENERÁLA
Hostia:
Dr. Petr Švanda, CSc. (historik)
Mgr. Branislav Kinčok (Ústav pamäti národa)

Výročné stretnutie zástupcov Európskej siete úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície v Sofii

Zástupcovia inštitúcií, ktoré tvoria Európsku sieť úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície, sa 23. a 24. apríla stretli v bulharskej Sofii. Keďže Bulharsko prebralo v roku 2018 predsedníctvo v rámci Siete, hosťujúcou inštitúciou bola bulharská Komisia pre sprístupňovanie dokumentov a oznamovanie príslušnosti bulharských občanov k Štátnej bezpečnosti a spravodajským službám Bulharskej národnej armády. Podujatie bolo zároveň súčasťou bulharského predsedníctva Rady Európskej únie.

Vo Varšave sa stretli zástupcovia poradných orgánov ENRS

Členovia poradného výboru a vedeckej rady Európskej siete Pamäť a solidarita sa 26. a 27. apríla stretli na rokovaní vo Varšave. ENRS vznikla na základe iniciatívy ministrov kultúry Nemecka, Maďarska, Poľska a Slovenska v roku 2005 a od roku 2009 je v jej štruktúrach Slovensko zastúpené prostredníctvom Ústavu pamäti národa.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Sviečková manifestácia 1988

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 22. marca konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Sviečková manifestácia 1988. Diskutovali Michał Przeperski (Ústav národnej pamäti v Gdaňsku) a Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa), diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 4/2017

V uplynulých dňoch vyšlo najnovšie časopisu Pamäť národa, ktoré čitateľom na viac ako sto stranách prináša výsledky výskumu vedeckých a odborných pracovníkov Ústavu pamäti národa. Predmetom ich záujmu bolo aj tentoraz celé obdobie neslobody na Slovensku v rokoch 1939 – 1989.

Rádio Devín v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili ďalšiu časť relácie Po stopách pamäti

Pokračovanie cyklu Po stopách pamäti pripomenie príbehy, ktoré sa stali pred šesťdesiatimi ôsmimi rokmi. Boli to udalosti súvisiace s hrôzami Barbarskej noci. Vtedy – na prelome 13. a 14. apríla 1950 – vtrhli príslušníci komunistickej štátnej moci do päťdesiatich šiestich mužských kláštorov, rehoľných domov a farských úradov.

Pietna spomienka na príslušníkov pomocných technických práporov v Pezinku

Príslušníkov pomocných technických práporov – vojenských táborov nútenej práce si pri príležitosti pamätného Dňa nespravodlivo stíhaných a piateho výročia odhalenia pamätnej tabule odvedeným do PTP pripomenuli 19. apríla v Pezinku.

Diskusný večer 26. apríla 2018 - Obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu OBNOVENIE GRÉCKOKATOLÍCKEJ CIRKVI V ROKU 1968.
Hostia:
doc. ThDr. Peter Borza, PhD. (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika)
Patrik Dubovský, PhD. (Ústav pamäti národa)

Výstava "Alexander Dubček – ľudská tvár politiky" v nemeckom Lipsku

V priestoroch Novej radnice v nemeckom Lipsku si môžu obyvatelia a návštevníci pozrieť výstavu "Alexander Dubček – ľudská tvár politiky". Pri príležitosti 50. výročia udalostí Pražskej jari a invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa ju pripravil Honorárny konzulát SR v Lipsku v spolupráci s Veľvyslanectvom SR a Slovenským inštitútom v Berlíne.

Vo Varšave si pripomenuli 30. výročie Sviečkovej manifestácie

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa koncom marca uskutočnilo podujatie venované 30. výročiu Sviečkovej manifestácie. Riaditeľ inštitútu Milan Novotný v úvodnom príhovore označil tzv."Bratislavský Veľký piatok" z marca 1988 za najvýznamnejší verejný prejav odporu voči vtedajšiemu komunistickému režimu na území Slovenska a vyzdvihol odvahu účastníkov tohto protestného zhromaždenia.