Logo

Z činnosti

Diskusný večer 5. decembra 2019 - AHOJ EURÓPA! Pochod Bratislava - Hainburg v decembri 1989

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
AHOJ, EURÓPA! Pochod Bratislava - Hainburg v decembri 1989
Hostia:
Ján Budaj (disident, spoluorganizátor pochodu)
Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa)

Dni otvorených dverí v Archíve ÚPN

30. výročie Nežnej revolúcie si Ústav pamäti národa pripomenul aj programom v Archíve ÚPN. Žiaci a študenti škôl aj záujemcovia z radov verejnosti mohli navštíviť archív, pozrieť si ukážky dokumentov, letákov a dobovej tlače i tematickú výstavu venovanú Novembru 1989 a pádu Železnej opony aj vypočuť výklad archivárov počas troch dní, od utorka 19. do štvrtka 21. novembra 2019.

Edukačná kocka – pamätník obetiam totalitného komunistického režimu

V areáli základnej školy v obci Šintava odhalili pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie Edukačnú kocku – pamätník obetiam totalitného komunistického režimu. Tento projekt je unikátny pre spojenie vzdelania a pamäti.

V Poprade odhalili pamätnú tabuľu obeti výsluchov ŠtB a väznenému kňazovi

Pamätnú tabuľu dvom z mnohých obetí komunistického režimu odhalili 14. novembra 2019 bola na budove Pedagogickej fakulty – Inštitútu Štefana Náhalku na Nábreží Jána Pavla II. č. 15 v Poprade. Pripomína Popradčana Antona Mačugu, ktorý zomrel ako tridsaťročný na následky brutálnych výsluchov komunistickej Štátnej bezpečnosti v rokoch 1949 až 1952, a saleziána Dr. Alojza Žemlu, ktorý ako správca farnosti v Poprade napriek zákazu vystúpil s príhovorom na jeho pohrebe. V roku 1954 bol zatknutý pri pokuse o útek a odsúdený na pätnásť rokov väzenia.

Annus mirabilis. Rok 1989 a Slovensko: Od totality k demokracii

V dňoch 12. a 13. novembra sa v priestoroch Historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnila pod záštitou prezidentky SR medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Annus mirabilis. Rok 1989 a Slovensko: Od totality k demokracii.

Dni otvorených dverí v Archíve Ústavu pamäti národa - pozvánka

Ústav pamäti národa Vás srdečne pozýva na Dni otvorených dverí, ktoré sa uskutočnia v dňoch 19. až 21. novembra 2019 v priestoroch Archívu Ústavu pamäti národa na Miletičovej ulici č. 7 v Bratislave. Téma a prezentácia dokumentov sa bude niesť v znamení 30. výročia Nežnej revolúcie a pádu Železnej opony.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Výstava Prvý dotyk so slobodou je verejnosti prístupná v Košiciach

Interaktívna výstava pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a apeluje na hodnoty a symboliku, ktoré sú s ňou spojené, je pre verejnosť otvorená od 13. novembra 2019 v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hlavnej 48 v Košiciach.

Prvé dni Festivalu slobody patria filmovej prehliadke a diskusiám

Deviaty ročník Festivalu slobody sa začal programom pre študentom v kine Lumière už v pondelok 11. novembra. Počas troch pracovných týždňa prináša tri dopoludňajšie bloky pre školy, ktoré spájajú premietanie dokumentárneho filmu, resp. filmov, diskusiu a premietanie hraného filmu. V utorok 12. novembra si študenti mohli pozrieť úplne nový slovenský dokument Spýtaj sa vašich, po ktorom medzi študentov prišli aj zástupkyne tímu autorov filmu.

Festival slobody sa začína 11. novembra 2019

Hrané a dokumentárne filmy, diskusie, divadelné predstavenie či výstava aj desaťročia po páde totality pripomenú, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila. Festival slobody, multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku, sa tento rok bude konať od 11. do 17. novembra v Bratislave.

Ústav pamäti národa si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie množstvom zaujímavých podujatí

„November 1989 je míľnik, ktorý priniesol zásadnú zmenu do života občanov. Medzi jeho najväčšie pozitíva patrí politická pluralita, možnosť v praxi uplatňovať základné ľudské práva a náboženské slobody, slobodu cestovania či podnikania. Udalosti z Novembra 1989 v konečnom dôsledku umožnili vznik demokratickej Slovenskej republiky v januári 1993 a jej neskoršiu integráciu do európskych a atlantických štruktúr," uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy pri predstavovaní podujatí, ktoré ústav pripravil k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Oznam o uzatvorení študovne Archívu ÚPN

V dňoch 12. až .13. 11.2019 bude študovňa Archívu ÚPN uzatvorená.

Vedecká konferencia ANNUS MIRABILIS

Ústav pamäti národa vás pozýva na vedeckú konferenciu ANNUS MIRABILIS ROK 1989 A SLOVENSKO OD TOTALITY K DEMOKRACII pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky. Podujatie sa koná v dňoch 12. - 13. novembra 2019 v priestoroch historickej budovy NR SR na Župnom námestí 12 v Bratislave.

"Bratov vo viere" pripomína výstava v Národnej rade

Spoluprácu medzi poľskými a slovenskými veriacimi v období neslobody analyzovalo podujatie Bratia vo viere. Spolupráca poľských a slovenských veriacich počas komunizmu, ktoré sa konalo 29. októbra v priestoroch Národnej rady SR.

Výstava We Want Freedom! mala vernisáž vo Washingtone

Výstava Ústavu pamäti národa s názvom We Want Freedom! bola v utorok 22. októbra v podvečerných hodinách prezentovaná americkej verejnosti v priestoroch Elliott School for International Affairs na pôde Georgetown University.

Oznam o uzatvorení študovne Archívu ÚPN

Študovňa Archívu ÚPN je z technických príčin zatvorená od 23. októbra 2019 do odvolania.

Výstavu ÚPN Chceme slobodu! otvoria vo Washingtone, DC

Výstava Chceme slobodu!, ktorú pripravil Ústav pamäti národa, priblíži vo Washingtone, DC v Spojených štátoch amerických udalosti Nežnej revolúcie. V priestoroch Elliott School of International Affairs na George Washington University ju pre návštevníkov slávnostne otvoria 22. októbra 2019. Prezrieť si ju budú môcť počas najbližších dvoch mesiacov.

Pozvánka na seminár a výstavu BRATIA VO VIERE - Spolupráca poľských a slovenských veriacich počas komunizmu

Krzysztof Strzałka, veľvyslanec Poľskej republiky v Slovenskej republike
Ján Pálffy, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa
pozývajú na otvorenie výstavy BRATIA VO VIERE a otvorenie seminára Spolupráca poľských a slovenských veriacich počas komunizmu

Podujatie sa bude konať dňa 29. októbra 2019 o 14.00 hod. v budove Národnej rady SR, Námestie A. Dubčeka 1, Bratislava

Konferencia a stretnutie ku Dňu samizdatu

12. október sa postupne vžíva ako spomienkový Deň samizdatu. Viaže sa na udalosti z konca 80. rokov - v tento deň roku 1988 skupina vydavateľov samizdatov v Československu v liste prezidentovi Gustávovi Husákovi otvorene protestovala proti uväzneniu jedného z nich – Ivana Polanského z Dubnice nad Váhom.

Diskusný večer 24. október 2019 - Cesty za slobodou - prechody poľských kuriérov cez Slovensko v rokoch 1939 - 1941

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
CESTY ZA SLOBODOU
Prechody poľských kuriérov cez Slovensko v rokoch 1939 - 1941

Hostia:
Dr. Wojciech Mrazik (Ústav národnej pamäti, Krakov)
Mgr. Eduard Laincz (historik)

Ústav pamäti národa a Trnavský kraj vyzdvihli bojovníkov proti komunizmu

Dekrétom, resp. ďakovným listom a medailou ocenil Ústav pamäti národa 21 účastníkov protikomunistického odboja z Trnavy a okolia. ÚPN pripravil dekréty pre jedenásť veteránov protikomunistického odboja, z toho pre štyroch in memoriam, a ďakovný list s medailou pre ďalších desať ľudí prenasledovaných a postihovaných komunistickým režimom.