Logo

Z činnosti

Pád Železnej opony bude pripomínať nová tabuľa na pamätníku Srdce Európy

Nadácia pre súčasné slovenské výtvarné umenie v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava Devín a Nadáciou SPP pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla pri príležitosti 31. výročia pádu Železnej opony a Medzinárodného dňa ochrany ľudských práv slávnostne odhalí novú pamätnú tabuľu na pamätníku Srdce Európy vo štvrtok 10. decembra 2020 o 14:00 hod.

Diskusný večer 26. novembra 2020 – OS BERLÍN – RÍM – TOKIO

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer na tému pristúpenia Slovenska k Paktu troch mocností v novembri 1940. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa. Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný on-line prenosom na youtube kanáli ÚPN vo štvrtok 26. novembra 2020 od 17.00 hod.

Zomrel Anton Tomík - nespravodlivo väznený študent, ktorý utiekol z Jáchymova

Anton Tomík sa narodil 2. júna 1932 do roľníckej rodiny v Skalici. Mama pochádzala zo zemianskej rodiny, otec bol za Československa poslancom a senátorom za Agrárnu stranu. Po komunistickom prevrate Antonovi rodičia odmietli vstúpiť do družstva, takže im nový režim prikázal odvádzať likvidačné kontingenty a zároveň zničil tri rodinné ovocné sady, aby vznikla orná pôda. Následkom šikanovania rodiny bolo, že Antonov otec vážne ochorel.

Spoločnosť vzdala úctu obetiam komunistického režimu

Úctu obetiam komunizmu počas pietnej spomienky, ktorú pri pamätníku Brána slobody každoročne 17. novembra organizuje Konfederácia politických väzňov Slovenska, vzdala prezidentka SR Zuzana Čaputová, poslanci Národnej rady SR a zástupcovia vlády, samosprávy či Cirkvi.

​Ústav pamäti národa vyzdvihol statočnosť študentov a občanov, ktorí sa v Novembri '89 postavili za slobodu

Položenie kvetín a zapálenie sviečky pri pamätnej tabuli, autentické dobové fotografie z novembra 1989 či spomienky priamych účastníkov Nežnej revolúcie – to všetko dnes pripomenulo a vyzdvihlo odvahu bratislavských vysokoškolákov aj túžbu obyvateľov Československa po slobode.

Festival slobody pripomenie bratislavský pochod študentov zo 16. novembra 1989

Bratislavskí vysokoškoláci si v roku 1989 chceli pripomenúť Medzinárodný deň študentstva už 16. novembra. Počas zhromaždenia, ktoré vyústilo do pochodu centrom Bratislavy, začali nahlas žiadať viac slobody a spontánne sformulovali konkrétne požiadavky. Tieto udalosti pripomenie v pondelok 16. novembra aj program Festivalu slobody.

Diskusia venovaná múzeám totalít v strednej Európe je zrušená

Ústav pamäti národa a organizátori Festivalu slobody s ľútosťou informujú, že diskusia venovaná múzeám totalít v strednej Európe je z organizačno-personálnych dôvodov zrušená. Veľmi nás to mrzí a ospravedlňujeme sa. Ďakujeme za porozumenie.

Festival slobody sa začal v rozhlase, pokračovať bude ocenením umeleckých prác študentov

Prenasledovanie cirkví komunistickým režimom, občiansky aj kresťanský disent - to sú témy, ktoré otvorili Festival slobody. Program prvého dňa festivalu, ktorý organizuje Ústav pamäti národa, odvysielalo Rádio Devín.

Deň samizdatu 2020 na YouTube

Ústav pamäti národa, OZ samizdat.sk a Univerzitná knižnica v Bratislave aj tento rok pri príležitosti Dňa samizdatu zorganizovali podujatie, na ktorom sa každoročne stretávajú ako autori, tlačiari a distribútori samizdatov, tak historici zaoberajúci sa touto témou.

Diskusný večer 29. októbra 2020 - Viliam Šalgovič

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer o komunistickom funkcionárovi Viliamovi Šalgovičovi. Bol dogmatickým straníkom, ktorý sa stal známym pre úzku kolaboráciu so Sovietmi v lete 1968, a neskôr patril medzi popredných predstaviteľov tzv. normalizácie na Slovensku. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa.

Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný online prenosom na YouTube kanáli ÚPN vo štvrtok 29. októbra 2020 od 17.00 hod.

Deň samizdatu 2020 - Samizdaty v strete s bezpečnostným aparátom režimu

Podujatie Deň samizdatu 2020 bude v obmedzenom režime, avšak záujemcovia budú mať možnosť sledovať ho on-line.
Aj v tomto roku organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s OZ samizdat.sk a Univerzitnou knižnicou v Bratislave konferenciu s diskusiou vydavateľov samizdatov.

Oznámenie k vedeckej konferencii Andrej Žarnov

Vzhľadom na návrh opatrení Ústredného krízového štábu v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou na území Slovenska a v zahraničí týkajúcich sa i zrušenia akýchkoľvek hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy od 1. októbra 2020, Ústav pamäti národa pristúpil k zrušeniu konferencie Andrej Žarnov. Lekár, básnik, exulant, ktorá sa mala konať dňa 1. októbra v Trnave.

Ústav pamäti národa a Klub 89 podpísali Memorandum o spolupráci

Predstavitelia Ústavu pamäti národa a občianskeho združenia Klub 89 podpísali v stredu 23. septembra 2020 Memorandum o spolupráci. Dokument je vyjadrením ochoty prehĺbiť spoluprácu na rôznych projektoch a aktivitách, ktoré v spoločnosti vyzdvihujú hodnotu slobody a demokracie

Vedecká konferencia Andrej Žarnov

Ústav pamäti národa v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave, Trnavským samosprávnym krajom, Mestom Trnava, Katedrou slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Poľským inštitútom v Bratislave a Ministerstvom vnútra SR – Štátnym archívom v Trnave vás pozýva na interdisciplinárnu vedeckú konferenciu venovanú osobnosti Andreja Žarnova.

Spolupráca s RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska v spolupráci s Ústavom pamäti národa už tretí rok pripravuje rozhlasový cyklus s názvom Po stopách pamäti. Poslucháči majú v tejto relácii možnosť vypočuť si jedinečné príbehy statočných ľudí perzekvovaných v období neslobody, ktoré sa odohrávali na pozadí dramatických dejinných udalostí v Československu.

Diskusný večer 24. septembra 2020 - Generál Rudolf Viest

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer o generálovi Rudolfovi Viestovi, poprednej postave Slovenského národného povstania. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a bude sa konať vo štvrtok 24. septembra 2020, v deň 130. výročia jeho narodenia. Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný on-line prenosom na facebookovom konte a youtube kanáli ÚPN vo štvrtok 24. septembra 2020 od 17.00 hod.

Výzva na zapojenie sa do projektu Festival slobody v tvojom meste

Ústav pamäti národa pozýva ľudí, pre ktorých je sloboda vzácna a chcú priblížiť iným životy nespravodlivo prenasledovaných, aby sa zapojili do projektu Festival slobody v tvojom meste.

V Roháčoch si pripomenuli "kuriérov Božieho slova"

Na vrchole Lúčna v Roháčoch si v sobotu 29. augusta 2020 pripomenuli "kuriérov Božieho slova". Boli to laici i kňazi zo Slovenska a Poľska, ktorí v rokoch komunistického režimu medzi obomi krajinami tajne prenášali Sväté písmo a náboženskú literatúru.

Zástupcovia ÚPN vzdali úctu odbojárom zapojeným do Slovenského národného povstania

Predstavitelia Ústavu pamäti národa si pripomenuli 76. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania a vzdali úctu účastníkom odboja počas spomienok v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Oslavy 76. výročia SNP v Kunerade

Pod záštitou ministra obrany SR a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja sa už 22. augusta 2020 uskutočnili oslavy 76. výročia Slovenského národného povstania v Kunerade.