Logo

Z činnosti

Články o kultúre 20. storočia v Európe sú dostupné online

Interaktívna vzdelávacia platforma hi-storylessons.eu zaradila na svoju webovú stránku sekciu venovanú kultúre. Mnohé články o kultúrnych podujatiach a trendoch v Európe v 20. storočí ponúkajú hlbší pohľad na uplynulé obdobie. Európska sieť Pamäť a Solidarita pozýva učiteľov a študentov, aby využili iba nedávno zverejnený obsah.

ÚPN vydal zborník Skryté pôsobenie cirkví na Slovensku v rokoch 1948 - 1989

Zborník obsahuje príspevky z rovnomennej vedeckej konferencie, ktorú v Bratislave v dňoch 3. a 4. decembra 2015 zorganizoval Ústav pamäti národa s podporou Nadácie Konrada Adenauera na Slovensku. Na konferencii vystúpili takmer dve desiatky prednášateľov, medzi ktorými boli historici aj priami aktéri podieľajúci sa na širokospektrálnych skrytých aktivitách cirkví pred rokom 1989.

Súčasťou festivalu Mene Tekel v Prahe bol aj Deň pre Slovensko

Organizátori podujatia Mene Tekel - medzinárodný festival proti totalite v Prahe pripravili v spolupráci s Ústavom pamäti národa program Väzenie bez mreží. Podujatie, ktoré sa konalo 26. februára v Kine Ponrepo, prostredníctvom videí a diskusie s pamätníkmi priblížilo príbehy detí politických väzňov.

Vedecká konferencia: Dominik Tatarka. Spisovateľ vo víre doby

Dovoľujeme si Vás informovať, že Ústav pamäti národa v spolupráci s Katedrou slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a s Univerzitnou knižnicou v Bratislave budú organizovať vedeckú konferenciu Dominik Tatarka. Spisovateľ vo víre doby. Bližšie informácie o podujatí nájdete v priloženom Call for Papers.

ÚPN vydal publikáciu Európsky deň pamiatky obetí totalitných režimov

Publikácia predstavuje výstup z medzinárodnej konferencie konanej v 23. augusta 2016 v Bratislave pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov. Zúčastnili sa jej ministri, resp. predstavitelia rezortov spravodlivosti, ako aj predstavitelia európskych pamäťových inštitúcií najmä z krajín strednej a východnej Európy.

Sympózium Pamäť Európy: The Making and Re-Making of Europe: 1919 – 2019

Začala sa registrácia účastníkov 8. sympózia Pamäť Európy. Sympózium sa uskutočňuje každý rok v inom európskom meste a združuje predstaviteľov inštitúcií a organizácií, ktoré sa venujú dejinám 20. storočia. Tento rok bude sympózium venované formovaniu Európy v prelomových momentoch minulého storočia a uskutoční sa v dňoch 27. – 29. mája na Sorbone v Paríži.

Na Jakubovom námestí v Bratislave si uctili obete komunistického režimu

Niekdajší politickí väzni, zástupcovia Ústavu pamäti národa či predstavitelia bratislavského Starého Mesta vzdali 25. februára 2019 pri pamätníku na Jakubovom námestí úctu obetiam tohto totalitného režimu. Spoločne si tak pripomenuli 71. výročie komunistického prevratu, po ktorom v Československu nasledovalo štyridsať rokov totality.

Ústav pamäti národa pozýva na pietnu spomienku na obete komunistického režimu

Pri príležitosti februárových udalostí v roku 1948, ktoré viedli ku komunistickému prevratu, vás Ústav pamäti národa pozýva na pietnu spomienku na obete komunistického režimu. Podujatie sa uskutoční v pondelok 25. februára 2019 o 16:00 hod. pri pamätníku obetí komunistického režimu na Jakubovom námestí v Bratislave.

Diskusný večer 21. februára 2019 - Pašovanie náboženskej literatúry

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu PAŠOVANIE NÁBOŽENSKEJ LITERATÚRY.
Hostia:
Dr. Bartosz Kaliski (Historický ústav Poľskej akadémie vied vo Varšave)
Mgr. František Neupauer, PhD. (Ústav pamäti národa)

Upozorňujeme, že diskusný večer vo štvrtok 21.2. 2019 začína z organizačných dôvodov v skoršom čase - už o 15:00 hod..

Ústav pamäti národa pripravuje pre festival Mene Tekel program Väzenie bez mreží

V Českej republike sa bude od piatku 22. februára do nedele 3. marca 2019 konať 13. ročník festivalu Mene Tekel – Medzinárodný projekt proti totalite. Súčasťou programu v Prahe bude aj Deň pre Slovensko a podujatie Väzenie bez mreží, ktoré prostredníctvom videí a diskusie s pamätníkmi priblíži príbehy detí politických väzňov.

Pracovná ponuka na pozíciu kameraman-strihač/kameramanka-strihačka

Ústav pamäti národa vyhlasuje konkurz na pozíciu kameraman-strihač. Do tímu Oral History hľadáme človeka, ktorý je zručný kameraman - strihač a sú mu blízke témy totalitných režimov na Slovensku. Práca je spojená so spoznávaním zaujímavých osobností zo Slovenska i zahraničia. Zahŕňa i spoluprácu na multižánrovom Festivale slobody.

V Omšení sa stretli spolupracovníci pri pašovaní náboženskej literatúry

Na fare v Omšení sa na pozvanie kňaza Šebastiána Košúta stretli 20. januára 2019 ľudia, ktorí v období komunistického režimu pašovali cez Poľsko do Československa náboženskú literatúru, zástupcovia poľského veľvyslanectva na Slovensku a Ústavu pamäti národa, ako aj akademici venujúci sa problematike prenášania náboženskej literatúry cez hranice. Na stretnutí sa zúčastnili a moderovali ho kňaz Stanislav Lugowski a kapucín Jozef Konc, ktorí sa na pašovaní duchovných diel aktívne podieľali.

Diskusný večer 31. januára 2019 - Sebaupálenie Jana Palacha

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu SEBAUPÁLENIE JANA PALACHA.
Hostia:
Mária Michalková-Rovná (účastníčka hladovky v januári 1969)
Tibor Novotka (účastník Palachovho týždňa v januári 1989)
Patrik Dubovský (Ústav pamäti národa)

V Skalici si pripomenuli saleziána a politického väzňa Antona Srholca

Bývalí politickí väzni a príbuzní si 15. januára v Skalici pripomenuli tretie výročie úmrtia a pohrebu predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Antona Srholca (12. 6. 1929, Skalica – 7. 1. 2016, Bratislava).

V Prahe si pripomínajú Jana Palacha a ďalšie živé pochodne a ich odkaz

Organizátori Festivalu MENE TEKEL - medzinárodného festivalu proti totalite spolu s ďalšími inštitúciami pripravili v dňoch 16. a 17. januára v Prahe program, ktorý rôznymi podujatiami pripomína Jana Palacha a jeho odkaz. Súčasťou je odhalenie pamätnej dlaždice na nádvorí Karolina, vernisáž výstavy Jan Palach '69 v hornej časti Václavského námestia, umelecký program pripomínajúci obeť Jana Palacha a ďalších živých pochodní, modlitba za trpiacich pre pravdu či pietny sprievod nazvaný Cesta svetla.

Ústav pamäti národa na návšteve pamäťových inštitúcií v Lotyšsku

Zástupcovia Ústavu pamäti národa navštívili v dňoch 14. až 16. januára 2019 Lotyšsko. Rokovania so zástupcami Centra pre verejnú pamäť, Lotyšského múzea vojny a Múzea okupácie Lotyšska vytvorili priestor na užšiu spoluprácu v podobe výmeny publikácií, výstav, odborných textov, ale aj účasti na vedeckých konferenciách či hosťujúcich prednášok na Slovensku a v Lotyšsku.

Ústav pamäti národa navštívil poľský veľvyslanec

Spolupráca na pripomínaní 30. výročia pádu komunizmu a 75. výročia vypuknutia Varšavského povstania a Slovenského národného povstania bola témou stretnutia poľského veľvyslanca Krzysztofa Strzałku s podpredsedom Správnej rady ÚPN Jánom Pálffym, riaditeľom Sekcie vedeckého výskumu Petrom Jašekom a riaditeľom Archívu ÚPN Ľubomírom Ďurinom.

Kolokvium v Archíve ÚPN

Zástupcovia archívov zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska sa 12. decembra 2018 stretli na kolokviu v Archíve Ústavu pamäti národa.

Seminár pre učiteľov Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu

Učitelia dejepisu sa začiatkom decembra stretli už na 2. ročníku seminára pre pedagógov s názvom Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu. Dvojdňové podujatie sa konalo 4. a 5 . decembra 2018 na pôde Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 25. októbra 2018 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža. Diskutovali prof. Dr. phil. Emília Hrabovec z Univerzity Komenského, Bratislava a Dr.hab. Adam Dziurok z Ústavu národnej pamäti v Katowiciach, diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.