Logo

Krajská správa ZNB Správa ŠtB Bratislava v rokoch 1975 - 1989

Ústav pamäti národa napĺňajúc svoje zákonné poslanie (podľa Zákona č. 553/2002 Z. z. v znení platných predpisov) zverejnil na tlačovej konferencii dňa 9. februára 2017 o 10.00 hodine a taktiež na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačnej štruktúry Správy ŠtB Bratislava, súčasť Krajskej správy ZNB Bratislava, v rokoch 1975 až 1989. V zdokumentovanom období bol od 1. 1. 1976 názov tejto štruktúry zmenený na Správu ZNB hlavného mesta Bratislavy a Západoslovenského kraja Správa ŠtB (ďalej len skrátene ako Správa ŠtB Bratislava).

Správa ŠtB Bratislava ako teritoriálny útvar československej kontrarozviedky tvorila súčasť tajnej politickej polície komunistickej strany na území Slovenska. Sprístupnené informácie oboznamujú verejnosť s jej organizačným členením, personálnym obsadením a činnosťou. Pomocou rekonštrukcie a analýzy personálnych spisov a ďalších archívnych dokumentov ÚPN doplnil databázu o 1055 príslušníkov ŠtB podieľajúcich sa v rokoch 1975 - 1989 na „boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom, ochrane socialistickej ekonomiky", sledovaní a odpočúvaní záujmových osôb, emigračných, nacionalistických a iných protištátnych centier a podobne. Z tohto počtu je v databáze uvedených až 697 nových mien príslušníkov ŠtB oproti obdobiu pred rokom 1975. Táto personálne a organizačne najnáročnejšia časť rekonštrukcie spomedzi krajských správ ŠtB na Slovensku uzavrela a v úplnosti doplnila predmetné databázy bývalého Stredoslovenského, Východoslovenského a napokon aj Západoslovenského kraja v rokoch 1966 – 1989 a zavŕšila niekoľkoročné dokumentačné úsilie ÚPN z materiálov a prameňov Archívu ÚPN ako aj z Archívu bezpečnostných zložiek Českej republiky. Tieto dlhodobé projekty Sekcie dokumentácie ÚPN ponúkajú vo svojich databázach celkovo na všetkých útvaroch krajských správ 4135 mien príslušníkov ŠtB.

Správa ŠtB Bratislava bola výkonným útvarom československej kontrarozviedky na území Bratislavy a Západoslovenského kraja. Okrem kontrarozviednej činnosti (úsek boja proti vonkajšiemu nepriateľovi, vnútornému nepriateľovi, ochrana socialistickej ekonomiky...) zároveň riadila oddelenia a skupiny ŠtB v okresoch a útvary letiskovej kontroly v Bratislave - Ivánke pri Dunaji a v Piešťanoch. V rámci svojej operatívnej činnosti realizovala spravodajské akcie proti oponentom komunistického režimu, predstaviteľom spoločenského, kultúrneho aj cirkevného života. Sledovanie týchto záujmových osôb, rovnako ako ich odpočúvanie, utajené prehliadky bytov a previerku ich korešpondencie pre Správu ŠtB Bratislava zabezpečovala XII. správa ZNB. Zverejnením mien príslušníkov ŠtB a ich pracovného zaradenia ÚPN poskytuje informácie o kmeňových zamestnancoch bratislavského teritoriálneho útvaru, ktorí získavali a riadili tajných spolupracovníkov a nesú priamu zodpovednosť za vytvorenie agentúrnej siete, informujúcej vo vtedajšom Západoslovenskom kraji ŠtB o činnosti nepriateľov režimu.

Záujemcovia z radov odbornej ale aj širokej verejnosti na našich stránkach nájdu:

organizačnú štruktúru Správy ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislava v rokoch 1975 – 1989,

mená a priezviská jej príslušníkov a ich funkčné zaradenie, osobné evidenčné čísla,

• zaradenie jednotlivých príslušníkov v štruktúre správy ŠtB s uvedením problematiky, na ktorej pracovali (ochrana sovietskych vojsk, cirkev, kultúra, veda, školstvo, oznamovacie prostriedky, protisocialistické sily, a ďalšie).

Správa ŠtB Bratislava sústreďovala a spracovávala informácie o operatívnej a štátnobezpečnostnej situácii v kraji pre vedúcich funkcionárov útvarov Štátnej bezpečnosti a federálneho ministerstva vnútra, pre funkcionárov Komunistickej strany Slovenska a funkcionárov Slovenskej socialistickej republiky, ako aj informácie pre funkcionárov územných straníckych a štátnych orgánov, ktoré odovzdávala prostredníctvom náčelníka Krajskej správy ZNB v Bratislave. Správu ŠtB Správy ZNB hl. mesta Bratislavy a Západoslovenského kraja zrušil federálny minister vnútra Richard Sacher rozkazom č. 17/1990 dňom 15. februára 1990.

Spracovaním a zverejnením rekonštrukcie Správy ŠtB Bratislava v rokoch 1975 - 1989 dokončil Ústav pamäti národa zmapovanie teritoriálnych a centrálnych kontrarozviednych a rozviednych útvarov na Slovensku v rokoch 1966 až 1989. Celkovo Ústav pamäti národa zrekonštruoval organizačnú štruktúru, pracovné zameranie a personálne obsadenie piatich kontrarozviednych (Hlavná správa ŠtB na Slovensku 1969 - 1974, Správa kontrarozviedky v Bratislave 1974 - 1989 a správy ŠtB Západoslovenského, Stredoslovenského a Východoslovenského kraja 1966 - 1989) a štyroch rozviednych útvarov ŠtB (pobočka centrály rozviedky v Bratislave a oblastné odbory rozviedky v krajských mestách). ÚPN sa tak stal prvou pamäťovou inštitúciou spomedzi krajín bývalého Východného bloku, ktorá zrekonštruovala organizáciu a personálne obsadenie útvarov tajnej služby na svojom území v rokoch 1966 - 1989.

Význam zverejnených dokumentov zhrnul predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák:
„Zverejnené informácie môžu slúžiť najmä obyvateľom Západného Slovenska, ktorí sa rozhodli spoznať pravdu o svojej minulosti. Platí, že dôsledky každej pokrivenej spoločnosti znášajú celé generácie. Na strane prenasledovaných sú to pocity životného sklamania a bezmocnosti nad dovolaním sa práva a spravodlivosti. Naopak, na strane ich prenasledovateľov (príslušníkov ŠtB) sa dostavuje pocit bezúhonnosti. Snaha o prekrúcanie faktov, relativizovanie pravdy, alebo pokusy o zneužívanie nových príležitostí.
Preto je dobré, že dnes v zmysle zákona o Pamäti národa zverejňujeme ďalšie mená prenasledovateľov, ktorí sa z profesionálneho hľadiska podieľali na utrpení nevinných spoluobčanov."

V nadväznosti na prezentovanú databázu pripraví Sekcia dokumentácie ÚPN v roku 2017 prehľad archívnych prameňov k organizácii ŠtB v rokoch 1954 – 1966 ako prípravnú fázu k ďalšej možnej rekonštrukcii organizačných útvarov krajských správ ZNB (správy ŠtB v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach) pred rokom 1966.

Vladimír Palko zo sekcie dokumentácie ukázal aj konkrétne dokumenty týkajúce sa sledovania Silvestra Krčméryho.

Vladimír Palko zo sekcie dokumentácie ukázal aj konkrétne dokumenty týkajúce sa sledovania Silvestra Krčméryho.

Vladimír Palko zo sekcie dokumentácie v rozhovore s novinármi.

Vladimír Palko zo sekcie dokumentácie v rozhovore s novinármi.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej v rozhovore s novinármi.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej v rozhovore s novinármi.

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť