Vláda Slovenskej socialistickej republiky

Vláda Slovenskej socialistickej republiky (SSR) bola najvyšším výkonným orgánom štátnej moci na území SSR. Vznikla v dôsledku federalizácie Československej socialistickej republiky zavedenej ústavným zákonom č. 143 o československej federácii z 27. októbra 1968, s účinnosťou od 1. januára 1969. Zriadenie ministerstiev ustanovil zákon č. 207 o zriadení ministerstiev a iných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej socialistickej republiky z 29. decembra 1968.

Členovia vlády SSR skladali sľub v znení: Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem verný Československej socialistickej republike, Slovenskej socialistickej republike, veci socializmu a odkazu Slovenského národného povstania. Svoje povinnosti budem plniť podľa vôle ľudu a v záujme ľudu. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony Československej socialistickej republiky a Slovenskej socialistickej republiky a pracovať pre to, aby sa uvádzali do života.

Prvú vládu SSR vedenú Štefanom Sádovským vymenoval prezident Československej socialistickej republiky Ludvík Svoboda 2. januára 1969. Do 8. decembra 1989, kedy prezident Gustáv Husák vymenoval vládu tzv. vzájomného porozumenia, pôsobilo vo vládach SSR 57 ministrov (vrátane dvoch žien). Až na jednu výnimku boli všetci členmi Komunistickej strany Slovenska (Jozef Gajdošík, člen Strany slovenskej obrody).