Zástupcovia ÚPN si v Banskej Bystrici pripomenuli 74. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici si 29. augusta 2018 pripomenulo slávnostným programom 74. výročie vypuknutia SNP. Za Ústav pamäti národa vzdali úctu účastníkom povstania položením venca k Pamätníku SNP podpredseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy a Peter Jašek zo Sekcie vedeckého výskumu. Na spomienkovom zhromaždení sa okrem zástupcov hosťujúcej inštitúcie prihovorili prítomným aj najvyšší ústavní činitelia: prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a predseda vlády Peter Pellegrini. Podujatia sa zúčastnili aj viacerí ministri, zahraniční diplomati, zástupcovia samosprávy a pamäťových inštitúcií.


Súčasťou programu boli okrem pietnej spomienky aj prelet leteckej techniky Ozbrojených síl SR, zoskok parašutistov a koncerty. Návštevníci podujatia mohli vidieť aj dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie, pozrieť si dokumentárne filmy v kinosále Múzea SNP či bezplatne si prezrieť expozíciu múzea.

SNP vypuklo 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenskej republiky. Jeho politickým cieľom bolo odstránenie nedemokratického režimu a začlenenie Slovákov medzi národy protifašistickej koalície. Slovenská armáda, ktorá sa postavila proti okupácii krajiny, sa stala hlavnou zložkou povstaleckých ozbrojených síl. Všetku výkonnú a zákonodarnú moc na povstaleckom území prevzala 1. septembra 1944 Slovenská národná rada, v ktorej mali paritné zastúpenie členovia občiansko-demokratického a komunistického odboja. Straty povstaleckých ozbrojených síl neboli dodnes presne vyčíslené. Podľa najobjektívnejších odhadov padlo v bojoch s okupantmi od 29. augusta do 27. októbra 1944 asi dvetisíc povstaleckých vojakov a partizánov.

Pamätník SNP v Banskej Bystrici

Pietna spomienka pri Pamätníku SNP

Za Ústav pamäti národa vzdali úctu účastníkom povstania položením venca k Pamätníku SNP podpredseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy a Peter Jašek zo Sekcie vedeckého výskumu


Foto: M. Kováčová
Vytlačiť