Vyjadrenie strany SaS k situácii v ÚPN

Na fungovanie Ústavu pamäti národa máme rovnaký názor ako jeho súčasný riaditeľ Ondej Krajňák. Ústav musí svojou činnosťou napĺňať odkaz svojho zakladateľa Jána Langoša. Znamená to skúmať zločiny nacizmu a komunizmu, poskytovať tým občanom dôležité svedectvo o dobách neslobody a pestovať v nich schopnosť rozoznávať totalitné idey.

„So znepokojením sme v minulosti sledovali postupnú premenu ÚPN na inštitúciu, ktorú ovládajú obhajcovia komunizmu a slovenského ľudáctva. Dialo sa tak za vlád Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. Dnes so znepokojení sledujeme tlak, ktorý dozorná i správna rada ústavu za pomoci niektorých vládnych politikov vyvíjajú na jeho šéfa Ondreja Krajňáka a žiadajú jeho odchod," hovorí poslanec NR SR za SaS Peter Osuský.
Zdôrazňuje, že strana SaS nepodporí žiaden návrh, ktorého dôsledok bude v príkrom rozpore s pôvodným cieľom, pre ktorý sa Ústav pamäti národa zakladal. „Treba zabrániť tomu, aby pamäť národa bola v rukách ľudí, ktorí miesto kritického skúmania histórie hľadajú poľahčujúce okolnosti pre zločiny oboch totalít," dodáva Osuský.

Zdroj: http://www.strana-sas.sk/ustav-pamati-naroda-musi-zachovavat-odkaz-jana-langosa/5367

Vytlačiť