V Leopoldove si pripomenuli nespravodlivo väznených komunistickým režimom

Pietna spomienka na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom, ktorá sa konala 24. augusta 2019 sa v Leopoldove, sa začala svätou omšou v Kostole sv. Ignáca. Vence k pamätnej tabuli venovanej pamiatke nespravodlivo a protiprávne väznených potom pri vstupnej bráne leopoldovskej väznice položili veliteľ Čestnej stráže Prezidenta SR plk. Branislav Vavrinec, riaditeľ Ústavu pre výkon trestu odňatia slobody a Ústavu pre výkon väzby Leopoldov plk. Michal Halás, poverený riaditeľ Sekcie dokumentácie Ústavu pamäti národa Michal Miklovič, podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Marek Neštický, radca Veľvyslanectva Českej republiky v Slovenskej republike Jaroslav Remeš, zástupcovia cirkví a slovenských a českých organizácií bývalých politických väzňov

Michal Miklovič vo svojom príhovore zdôraznil, že deklarovaná snaha komunistov o sociálnu rovnosť šla na úkor slobody ľudí a v prípade politických väzňov zmenila väzenie na inštitúciu, v ktorej zločinci väznili nevinných. Pripomenul, že Ústav pamäti národa pokračuje vo zverejňovaní príslušníkov zložiek štátu zodpovedných za politickú represiu a v udeľovaní štatútu účastníka a veterána protikomunistického odboja.

Pietna spomienka pokračovala kladením vencov pri pamätníku zavraždených príslušníkov väzenskej stráže a vyvrcholila na leopoldovskom cintoríne pri pomníku obetiam komunizmu a pri hrobe neznámeho politického väzňa.

Za Ústav pamäti národa veniec k pamätnej tabuli položil Michal Miklovič

Za Ústav pamäti národa veniec k pamätnej tabuli položil Michal Miklovič

Panychída pri symbolickom hrobe neznámeho politického väzňa

Panychída pri symbolickom hrobe neznámeho politického väzňa

Foto: František Neupauer, ÚPN

Vytlačiť