Logo

Ústav pamäti národa pripravuje pre festival Mene Tekel program Väzenie bez mreží

V Českej republike sa bude od piatku 22. februára do nedele 3. marca 2019 konať 13. ročník festivalu Mene Tekel – Medzinárodný projekt proti totalite. Súčasťou programu v Prahe bude aj Deň pre Slovensko a podujatie Väzenie bez mreží, ktoré prostredníctvom videí a diskusie s pamätníkmi priblíži príbehy detí politických väzňov.

Deti politických väzňov pre zásahy komunistickej diktatúry vyrastali v neúplných rodinách a zároveň nemohli naplno rozvíjať svoj potenciál v školách či v zamestnaní. Počas Dňa pre Slovensko, ktorý sa bude konať 26. februára v Kine Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1), priblížia svoje príbehy Nadežda Evansonová, Mária Jurčovičová a Eugen Korda. Program bude moderovať vedúci Referátu Oral history ÚPN Ján Mitáč.

Alexander Pavlovič Vozjanov, otec Nadeždy Evansonovej, odišiel z Ruska ešte pred vypuknutím boľševickej revolúcie, usadil sa v Československu, vyštudoval a začal pracovať ako banský inžinier v Banskej Štiavnici. 25. marca 1945 ho zatkla Červená armáda a odvliekla ho do Sovietskeho zväzu, odkiaľ sa už nevrátil. Rodina o ňom dostala správu až v roku 1959, v ktorej bol iba dátum úmrtia 25. októbra 1947, no miesto ani príčinu sa dodnes príbuzní nedozvedeli.

Ferdinand Jurčovič, otec Márie Jurčovičovej, absolvoval národohospodársku fakultu na Karlovej univerzite a po vojne pracoval ako riaditeľ Slovenského národného potravinového priemyslu. S manželkou Máriou a dvomi dcérami žili v Bratislave. Ako sympatizant Demokratickej strany bol v roku 1948 vo vykonštruovanom politickom procese odsúdený za údajnú vlastizradu a špionážne sprisahanie na sedem rokov väzenia a prešiel väznicami v Ilave, Novom Jičíne, Plzni, Leopoldove a jáchymovskými uránovými baňami. Manželka bola vylúčená zo školy a rodina spolu s babičkou a dedkom násilne vysťahovaná na dolnú Oravu. Keď sa otec v roku 1953 vrátil s podlomeným zdravím, mohol pracovať iba robotníckych profesiách. Štátna bezpečnosť rodinu stále sledovala a dcéry mali sťažený prístup k vzdelaniu.

Eugen Korda starší počas druhej svetovej vojny utiekol zo Slovenského štátu cez Palestínu do Spojeného kráľovstva, kde pôsobil ako redaktor zahraničného vysielania BBC pre Československo. Po skončení vojny až do svojho zatknutia pokračoval v práci novinára. 19. novembra 1950 ho zatkla Štátna bezpečnosť a v rámci vykonštruovaného procesu Nádašský a spol. ho súd odsúdil za velezradu a vyzvedačstvo na šestnásť rokov odňatia slobody. Z leopoldovskej väznice Eugena Kordu st. prepustili až po desiatich rokoch, kedy mu bola udelená amnestia.

Program festivalu Mene Tekel sa začne Brnianskym prológom 22. februára pietnym aktom v bývalej väznici na Cejle v Brne, od nedele 24. februára bude pokračovať v Prahe. Viac informácií o programe nájdete na http://www.menetekel.cz/cz/program-a-mapa/.

Festival, ktorý sa stal inšpiráciou pre Festival slobody, organizujú z úcty k odkazu politickým väzňom autori Daniela a Jan Řeřichovci už po trinásty raz.

logo festivalu proti totalite Mene Tekel
Vytlačiť