Platforma európskej pamäti a svedomia podala trestné oznámenie na členov československého politbyra

Platforma európskej pamäti a svedomia podala trestné oznámenie na české Najvyššie štátne zastupiteľstvo v Brne na posledných žijúcich členov predsedníctva Ústredného výboru Komunistickej strany Československa Milouša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Petra Colotku, ako aj na ďalšie zodpovedné osoby pre zabíjanie na hraniciach komunistického Československa ako pre nepremlčateľné zločiny proti ľudskosti. Ide o novú snahu dosiahnuť spravodlivosť potom, ako Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu vlani uzavrel vyšetrovanie podobnej sťažnosti z roku 2008 bez výsledkov.

Trestné oznámenie obsahuje 28 prípadov civilistov rôznych národností, ktorí zomreli na československých hraniciach so Západným Nemeckom a Rakúskom v rokoch 1965 – 1989. Prišli o životy rôznymi spôsobmi: po zásahu elektrickým prúdom v Železnej opone, boli zastrelení, utopili sa, boli zostrelení v snahe utiecť lietadlom, zomreli pri pokuse prekonať hranicu autom alebo v obkľúčení spáchali samovraždu.

Výskumníci Platformy našli v reťazci velenia osoby zodpovedné za tieto obeti, počínajúc zasahujúcimi pohraničníkmi a veliteľmi pohraničnej stráže cez tajomníkov ministerstva a ministra vnútra po členov predsedníctva Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.

Platforma tiež objavila dokumenty predsedníctva ÚV KSČ, ktoré dokazujú priamu zodpovednosť posledných žijúcich členov politbyra Milouša Jakeša, Lubomíra Štrougala a Petra Colotku za udržiavanie a zdokonaľovanie systému ochrany hraníc.

Platforma európskej pamäti a svedomia chce podnetom dosiahnuť, aby sa Česká republika stala po Nemecku druhou európskou krajinou, ktorá dôsledne odsúdi páchateľov na všetkých úrovniach velenia a politickej reprezentácie totalitného štátu za zabíjanie civilistov na Železnej opone. Platforma to považuje za dôležitý príspevok k pozdvihnutiu morálnych štandardov v post-totalitnej demokracii.

Tlačovú správu vydala Platforma európskej pamäti a svedomia. Ústav pamäti národa je jej členom.


Vytlačiť