Edukačná kocka – pamätník obetiam totalitného komunistického režimu

V areáli základnej školy v obci Šintava odhalili pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie Edukačnú kocku – pamätník obetiam totalitného komunistického režimu. Tento projekt je unikátny pre spojenie vzdelania a pamäti.

Edukačný charakter kocky je najmä v pripomenutí si dátumov dôležitých udalostí z našej histórie: Jedná sa o 25. február 1948 – komunistický prevrat, 21. august 1968 – okupácia Československa, 25. marec 1988 – Sviečková manifestácia a 17. november 1989 – Nežná revolúcia. Celá kocka je venovaná pamiatke obetiam totalitného komunistického režimu.

Kocka o objeme jedného metra kubického nebude slúžiť iba pre hodiny dejepisu, ale jej rozmery sa dajú využiť aj na hodinách matematiky a fyziky, kde pomôže deťom predstaviť si, ako vyzerajú meter štvorcový a meter kubický v praxi.

V Edukačnej kocke sa skrýva niekoľko symbolov: Žula, z ktorej je vytvorená, má v sebe pramene červenej farby, čo má symbolizovať krv obetí totalitného komunistického režimu. Vzdelávacia časť je zvýraznená farbou písma – tmavé stránky našich dejín, teda "Víťazný február" a okupácia Československa, sú vytesané do kameňa čiernou farbou. Sviečková manifestácia a Nežná revolúcia – udalosti, na ktoré môže byť spoločnosť hrdá, sú vytesané zlatými písmenami.

O udalostiach roku 1948 hovorila počas odhalenia pamätníka dcéra politického väzňa a obyvateľka Šintavy Alica Šuláková, (1948), rok 1968 priblížil posledný federálny generálny prokurátor Martin Lauko, bývalý poslanec Národnej rady SR Július Brocka rozprával o Sviečkovej manifestácii a bývalý poslanec NR SR Peter Zajac sprítomnil udalosti Nežnej revolúcie a roku 1989.

Za Ústav pamäti národa, ktorý projekt podporil, sa prítomným prihovoril Marián Gula. Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete, ktorým je venovaná Edukačná kocka, osobným vencom.

Foto: Edukačná kocka v areáli základnej školy v Šintave

Edukačná kocka v areáli základnej školy v Šintave

Foto 2: Edukačná kocka v areáli základnej školy v Šintave

Edukačná kocka v areáli základnej školy v Šintave

Foto: Ján Šimulčík

Vytlačiť