26. výročie Sviečkovej manifestácie - pozvánka na spomienkové aktivity

Spomienkovými aktivitami na Sviečkovú manifestáciu, ako jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu, ktoré pripravilo Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) aj v spolupráci s Ústavom pamäti národa a ďalšími inštitúciami na 25. marca 2014, si organizátori a verejnosť pripomenú 26. výročie jej konania v Bratislave. Záujemcovia sú pozvaní na otvorenie Knižnice nenápadných hrdinov v Múzeu zločinov a obetí komunizmu o 11,00 hod., na slávnostné kolokvium v Historickej budove Národnej rady SR v Bratislave o 13:30 hod., na koncert Stanleyho a Kapucínov na Hviezdoslavovom námestí o 16,30 hod., na verejné zhromaždenie za účasti biskupov a predstaviteľov verejného života o 17,00 hod., na sv. omšu celebrovanú mukačevským gréckokatolíckym eparchom vladykom Milanom Šášikom v Katedrále sv. Martina
o 18,00 hod., do Mariánskeho večeradla na Hviezdoslavovom námestí o 19,30 hod a na vernisáž výstavy Ústavu pamäti národa v Dome Quo vadis o 20,00 hod. Pri tejto príležitosti udelí predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák Cenu ÚPN J. Em. Jánovi Chryzostomovi kardinálovi Korcovi, emeritnému nitrianskemu diecéznemu biskupovi.
V rámci slávnostného kolokvia pod záštitou podpredsedu NR SR Jána Figeľa, si účastníci budú môcť vypočuť Mons. Milana Šášika, mukačevského eparchu s prednáškou na tému „Ľudské práva a cirkev na Ukrajine“, osobnú spomienku a odkaz Sviečkovej manifestácie pre súčasnosť Františka Mikloška, prednášku Petra Jašeka z ÚPN na tému historických faktov o Sviečkovej manifestácii a prednášku Františka Neupauera, riaditeľa Múzea zločinov a obetí komunizmu na tému „Ľudské práva v kontexte Sviečkovej manifestácie“. Súčasťou programu bude aj uvedenie knihy Ch.J. Chaputa „Dajte cisárovi, čo je cisárovo“.

Vytlačiť