„Memento“ – film k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu v RTVS

27. januára na výročie oslobodenia nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Pri tejto príležitosti Európska sieť Pamäť Solidarita (ENRS) spolu s Domom konferencie vo Wannsee pripravila krátky animovaný film „Memento", ktorého režisérom je maďarský tvorca Zoltán Szilágyi Varga. Film si môžete pozrieť na internetovej stránke organizátorov, vysielať ho budú tiež viaceré európske televízie vrátane RTVS.

Polminutový spot zostavený z kresieb vytvorených uhľom, pripomína jednu z najtragickejších udalostí v histórii ľudstva. Ako hovorí jeho režisér Zoltán Szilágyi Varga, keď sa pokúšame popasovať s témou holokaustu, „stojíme zoči-voči pokriveniu ľudskej prirodzenosti a napriek všetkým známym výskumom, ustálenému počtu obetí či presnému popisu udalostí nenachádzame žiadnu skutočnú odpoveď." Film odkazuje k symbolom, pre Európanov ľahko rozpoznateľných ako sú výjavy dobytčích vagónov, železničných koľají, kúskov papiera, opustených obydlí, ale predstavuje ich z perspektívy dieťaťa, pričom si kladie otázku či je vôbec možné pochopiť túto tragédiu a zdôrazňuje nutnosť uchovania si spomienky na ňu.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo v roku 2005 Valné zhromaždenie OSN, aby tak aj ďalšie generácie bolo možné primäť k vnímavosti a citlivosti voči tragédii holokaustu a týmto spôsobom zabrániť aktom genocídy v budúcnosti. Majme preto na pamäti 27. január, deň oslobodenia nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau – miesta masových vrážd prinajmenšom milióna Židov z Maďarska, Poľska, Francúzska, Čiech a Slovenska, Grécka a ďalších krajín, ako aj okolo 120 tisíc ďalších väzňov (Poliakov, Rómov, sovietskych zajatcov a iných). ENRS sa chce zapojiť do aktivít, ktoré uchovávajú v spoločenskom vedomí spomienku na tento deň.

„Žijeme v období, kedy pokolenie svedkov holokaustu pomaly odchádza. Osobitne dôležité je, aby sme poznanie a spomienku na tieto udalosti predávali ďalším generáciám" – hovorí Rafał Rogulski, riaditeľ Inštitútu ENRS. „Veríme, že film – Memento - bude so svojim emocionálnym odkazom inšpiráciou k reflexii histórie a jej konzekvencií pre našu občiansku verejnosť."

Partnermi kampane sú okrem iného Pamätník a múzeum Auschwitz-Birkenau, Židovský pamätník v Berlíne, varšavské Múzeum dejín poľských Židov POLIN, Spolkový inštitút pre kultúru a dejiny Nemcov vo východnej Európe. Viac informácii k téme, ako aj film „Memento" sú dostupné na internetovej stránke www.enrs.eu/january27

_________________________________________

„Memento" (2016, 36 s)

Réžia: Zoltán Szilágyi Varga

Produkcia: Európska sieť Pamäť a Solidarita, Dom konferencie vo Wannsee

Výkonná produkcia: Rózus Film

Finančná podpora: Ministerstvo kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky, Splnomocnenec Spolkovej vlády pre kultúru a média, Nord-Ost Institut

Partneri: Pamätník a múzeum Auschwitz-Birkenau, Židovský pamätník v Berlíne, varšavské Múzeum dejín poľských Židov POLIN, Spolkový inštitút pre kultúru a dejiny Nemcov vo východnej Európe.


Vytlačiť