Logo

ÚPN opäť na spomienkových podujatiach k výročiu Sviečkovej manifestácie

Pri príležitosti 28. výročia Sviečkovej manifestácie sa opäť uskutočnili spomienkové podujatia, ktoré pripravilo Fórum kresťanských inštitúcií aj v spolupráci s Ústavom pamäti národa a ďalšími spoluorganizátormi. Podujatia prebehli v dňoch 23. až 25. marca 2016.

Dopoludnia 23. marca sa uskutočnil program na Základnej škole Matky Alexie, kde sa uskutočnilo premietanie filmu spojené s prednáškou historika Patrika Dubovského z Ústavu pamäti národa a osobným svedectvom priameho účastníka a pamätníka Pavla Kosseya. V ten istý deň sa v Nitre uskutočnilo otvorenie 8. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia s témou pod názvom „Dievčatá a ženy proti totalitám". V podvečer sa na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave sa pri pamätníku Sviečkovej manifestácie uskutočnilo už tradičné modlitbové Večeradlo. Po ňom nasledovala samotná verejná spomienka za účasti jedného z iniciátorov manifestácie Františka Mikloška, Iva Nesrovnala, primátora hlavného mesta SR Bratislavy, Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa a predsedu KBS, Ondreja Krajňáka, predsedu Správnej rady ÚPN a Kataríny Hulmanovej, predsedníčky FKI a širokej verejnosti.

Predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom príhovore okrem iného povedal: „O dva dni uplynie už 28 rokov od chvíle, kedy sa na tomto mieste odohrala udalosť, ktorá v rozhodujúcej miere prispela k tomu, že dnešné Slovensko sa môže radiť medzi demokratické krajiny Európy. Jednou z hlavných požiadaviek účastníkov Sviečkovej manifestácie bolo dodržiavanie ľudských práv a náboženských slobôd. Za tých 28 rokov sme si zvykli na to, že dodržiavanie ľudských práv, sloboda slova, či sloboda náboženského vyznania a prejavu sa stali automatickou súčasťou nášho života a našej kultúry. Je ale zjavné, že za tých 28 rokov a ešte omnoho skôr, mnohí z nás už aj zabudli na časy, kedy naši spoluobčania boli pre svoj názor, politické, či náboženské presvedčenie vyhadzovaní z práce. Kedy za svoje názory, či názory svojich rodičov, nemohli študovať. Lebo v prihláške na vysokú školu mali červeným písmom uvedené: Žiak navštevoval hodiny náboženstva. Kedy tí čo už študovali, zrazu nemohli školy dokončiť. Lebo na nich niekto žaloval, že nie sú vysporiadaní s náboženskou ideológiou. Že chodia do kostola. A tí, ktorí vysokú školu už dokončili a otvorene sa postavili proti režimu, mohli iba manuálne pracovať. Dnes po včerajších samovražedných útokoch v Bruseli a predtým v Paríži si omnoho viac uvedomujeme hodnoty, ktoré so sebou sloboda a demokracia priniesli. A že sú uložené v krehkých nádobách, o tom nikoho nepotrebujeme presviedčať. Je preto dôležité neustále pripomínať udalosti súvisiace s ťažko nadobudnutou slobodou. Je dôležité, aby sme mladej generácii ponúkli príklad nenásilného odporu proti akejkoľvek totalite. Lebo osobným svedectvom, odvahou a utrpením mnohých účastníkov Sviečkovej manifestácie, kvalitou občianskeho odporu a rozsahom predložených požiadaviek, hodnotíme sviečkovú manifestáciu ako celospoločenského udalosť, ktorá mala rozhodujúci vplyv na postupný pád totalitného komunistického režimu v bývalom Československu."

Program spomienky svojim vystúpením doplnila hudobná skupina Janais. Spomienka sa uskutočnila pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku.

Poklona pri pamätníku Sviečkovej manifestácie.

Poklona pri pamätníku Sviečkovej manifestácie.

Príhovor predsedu Správnej rady ÚPN.

Príhovor predsedu Správnej rady ÚPN.

Účastníci spomienkového zhromaždenia.

Spomienkový plagát.

Foto: Marian Turza, ÚPN



Vytlačiť