Logo

Premiéra nového filmu ÚPN „Stopy v snehu“ o pašovaní literatúry

V bratislavskom kine Lumiér sa 24. septembra 2015 uskutočnila slávnostná premiéra nového dokumentárneho filmu z dielne Ústavu pamäti národa o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody pod názvom „Stopy v snehu". Zúčastnili sa jej podpredseda NR SR Ján Figeľ, chargé d´affaires veľvyslanectva Poľskej republiky v SR Andrej Samerek, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, tvorcovia a hlavní protagonisti filmu a široká verejnosť. Na úvod premiéry zazneli príhovory predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka a režiséra filmu Slavomíra Zrebného. Obaja zhodnotili historický význam fenoménu pašovania zakázanej a náboženskej literatúry počas komunizmu do Československa, okolnosti nakrúcania filmu i jeho odkaz pre súčasnosť a zvlášť mladú generáciu. Po projekcii dokumentu odmeneného potleskom divákov, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák ocenil ďakovnými listami a Pamätnými medailami ÚPN za odpor proti totalite nielen hlavných protagonistov filmu Branislava Borovského, Alojza Gabaja, P. Tomáša Konca, ale aj ďalších „pašerákov" literatúry, medzi ktorými boli Peter Žaloudek, Stanislaw Lugowski, Albín Maslaňák, Mons. Ladislav Stromček, František Petráš in memoriam, prof. Vilém Prečan, Jiřina Šiklová, Suzanne Ferinová, ale aj riaditeľ Poľského inštitútu v Bratislave Andrzej Jagodzinski. Všetkých ocenil za či už aktívnu činnosť pri organizácii pašovania a distribúcie literatúry, alebo prenos náboženskej literatúry z Poľska na Slovensko, alebo činnosť v tajnej cirkvi pri vydávaní literatúry a samizdatov, za spoluprácu s Rádiom Slobodná Európa, alebo za šírenie kultúry v bývalom Československu prostredníctvom zakázanej literatúry.

Nový film mapuje samotné pašovanie, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je však príbeh troch kamarátov, Branislava Borovského, Alojza Gabaja a Tomáša Konca ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a následne odsúdení. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa ich zastal dokonca americký prezident Ronald Reagan. Film analyzuje fenomén pašovania literatúry a objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode a poznaniu ostatných.

Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Len v 50-tych rokoch bolo v Československu zlikvidovaných okolo 28 miliónov kníh, mnoho autorov bolo zakázaných a zriadená bola cenzúra. Cenzúra sa ešte viac pritvrdila po roku 1968 v období normalizácie a už v sedemdesiatych rokoch začali ľudia pociťovať nedostatok literatúry. Prečo režimu tak prekážala sloboda názoru a vierovyznania? Čoho sa báli a čomu chceli zamedziť, keď zakazovali knihy, noviny či filmy svetového formátu? Komunistickej strane viac vyhovovala mlčiaca a poslušná masa, ktorá bude najmä pokojne pracovať a budovať „krajšiu budúcnosť". Za týmto sloganom sa však ukrývalo aj prenasledovanie či zmanipulované procesy. Obeťami sa často stávali práve tí, ktorí sa snažili s najlepším úmyslom tejto spoločnosti slúžiť. Boli to nenápadní hrdinovia, ktorí často v skrytosti pracovali na tom, aby v čase neslobody vytvárali malé ostrovy slobody. Na to malo slúžiť aj pašovanie, distribúcia literatúry a tlač samizdatov čo približuje aj 14 – ta filmová snímka z produkcie Oral History Ústavu pamäti národa. Film bude širokej verejnosti premietnutý aj počas Festivalu slobody novembri tohto roku.

Dokument Stopy v snehu sa tešil veľkej priazni divákov premiéry.

Dokument Stopy v snehu sa tešil veľkej priazni divákov premiéry.

Odovzávanie ocenení protagonistom dokumentu Stopy v snehu, pánom Borovskému, Gabajovi a Koncovi.

Odovzávanie ocenení protagonistom dokumentu Stopy v snehu, pánom Borovskému, Gabajovi a Koncovi.

Podpredseda NR SR Ján Fígeľ v neformálnom rozhovore s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom a generálny vikárom Žilinskej diecézy Mons. Ladislavom Stromčekom.

Podpredseda NR SR Ján Fígeľ v neformálnom rozhovore s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom a generálnym vikárom Žilinskej diecézy Mons. Ladislavom Stromčekom.

Pozvaní hostia počas projekcie dokumentu ÚPN Stopy v snehu.

Pozvaní hostia počas projekcie dokumentu ÚPN Stopy v snehu.

Príhovor pána profesora Prečana z Prahy.

Príhovor pána profesora Prečana z Prahy.

Režisér dokumentu Stopy v snehu Slavomír Zrebný v kruhu gratulantov po premiére.

Foto: Marian Turza, ÚPN

Vytlačiť