Logo

Pietna spomienka pri Bráne slobody pri príležitosti dňa obetí totalitných režimov

V pondelok 22. augusta 2016 sa v v rámci slovenského predsedníctva začala dvojdňová konferencia ministrov spravodlivosti členských krajín EÚ. Témou bola „Radikalizácia na vzostupe v EÚ". Dvojdňové podujatie bolo spojené s medzinárodnou konferenciou pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý pripadá na 23. august.

Podujatie sa začalo pri pamätníku „Brána slobody" pod hradom Devín, kde sa stretli zástupcovia ministerstiev spravodlivosti členských štátov Európskej únie spolu s predstaviteľmi európskych pamäťových inštitúcií. Na spomienkovej slávnosti boli aj dcéry politických väzňov zo Slovenska a mnoho ďalších záujemcov. Slávnostné popoludnie otvorila podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Uviedla, že „ak dnes vidíme v Európe rast radikálnych a extrémistických síl, nesmieme si pred tým zatvárať oči, pretože vo výsledku aj tieto budú smerovať len k novej totalite, hnedej, červenej alebo inej. V každom prípade k totalite, ktorá by mala za následok ďalšie obete."

Estónsky minister spravodlivosti Urmas Reinsalu povedal, že dôležité je nielen pripomínať si obetí minulosti. Zároveň je nevyhnutné podporovať krajiny, ktoré ešte stále bojujú za právo rozhodovať o svojom osude a budúcnosti. „Musíme odsúdiť snahy ruskej vlády o glorifikáciu minulých režimov. Rovnako musíme odsúdiť všetky prejavy vojenskej agresie voči svojim susedom, ktoré vidíme dnes zo strany Ruskej federácie," upozornil estónsky minister spravodlivosti Urmas Reinsalu.

Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner pripomenul, že na vnútornej hrane pamätníka - symbolickej brány k slobode, sú napísané mená takmer 400 obetí svojho pokusu o prekročenie železnej opony. Títo ľudia boli pripravení o život len preto, že chceli odísť za slobodou.

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa, Ondrej Krajňák povedal, že „brána slobody je pripomienkou na smutne známu železnú oponu, ktorá celých štyridsať rokov oddeľovala východnú Európu od zvyšku sveta. Rozdeľovala Európu na dva tábory, na dobrých a tých ostatných. Spojencov, alebo nepriateľov. Tragédiou bolo, že zbraň pohraničnej stráže bola otočená smerom dovnútra, proti vlastným ľuďom. Preto si hlboko uvedomujem význam a poslanie pamäťových inštitúcií, ktorých úlohou je propagovať myšlienky slobody a obrany demokracie pred režimami podobných nacizmu a komunizmu".

Delegácia hostí si pri pamätníku Brána slobody uctila pamiatku obetí komunistického režimu vencami a kvetmi.

Pri príležitosti dňa obetí totalitných režimov pri Bráne slobody položili veniec predseda KPVS Peter Sandtner spolu s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom.

Pri príležitosti dňa obetí totalitných režimov pri Bráne slobody položili veniec predseda KPVS Peter Sandtner spolu s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom.


Účastníkom pietnej spomienky sa prihovára zástupca pamäťových inštitúcií,  predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák

Účastníkom pietnej spomienky sa prihovára zástupca pamäťových inštitúcií, predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák

Spoločná fotografia ministrov spravodlivosti a zástupcov pamäťových inštitúcii z krajín východnej a strednej Európy pred Bránou slobody.

Spoločná fotografia ministrov spravodlivosti a zástupcov pamäťových inštitúcii z krajín východnej a strednej Európy pred Bránou slobody.

Foto: Ján Endrödi, ÚPN

Vytlačiť