Logo

Pietna spomienka na obete komunistického režimu na Devíne

Pri pamätníku obetí Železnej opony na Devíne zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska 17. novembra pietnu spomienku na obete komunistického režimu, ktorá sa konala pri príležitosti 28. výročia Nežnej revolúcie. Hostia položením vencov vzdali úctu ľuďom, ktorí v zápase s komunistickým režimom prišli o život alebo dlhé roky trpeli v neľudských podmienkach žalárov a pracovných táborov.

Spolu s bývalými politickými väzňami sa pietneho aktu kladenia vencov popri predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Andrejovi Dankovi, ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi, zahraničných diplomatoch a predstaviteľoch Bratislavského samosprávneho kraja zúčastnili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa na čele s podpredsedníčkou Správnej rady ÚPN Andreou Kluknavskou.

Význam 17. novembra ako kľúčového dátumu moderných slovenských dejín, vďaka ktorému získali občania slobodu, vyzdvihli vo svojich príhovoroch pozvaní hostia vrátane ministra obrany Petra Gajdoša či predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Petra Sandtnerom.

"Slovenský národ sa zaradil medzi slobodné národy, začali sme slobodne cestovať, podnikať, dosiahli sme slobodu slova i prejavu a získali sme náboženskú slobodu," zhodnotil význam 17. novembra 1989 bývalý politický väzeň Branislav Borovský.

Bývalí politickí väzni počas spomienky na obete komunistického režimu.

Pietna spomienka pri pamätníku, ktorý stojí na mieste, kadiaľ v minulosti prechádzala Železná opona.

Pietna spomienka pri pamätníku, ktorý stojí na mieste, kadiaľ v minulosti prechádzala Železná opona.

Účastníci pietnej spomienky vrátane bývalých politických väzňov, zástupcov štátnej správy a Ústavu pamäti národa.

Foto: Martin Petrík

Vytlačiť