Logo

Odhalenie pamätnej tabule obetiam vojen a režimov v Starej Ľubovni

Aby sa nikdy nezabudlo na obete vojen a odkaz politických väzňov, v Starej Ľubovni odhalili 22. mája 2015 novú pamätnú tabuľu obetiam svetových vojen, nespravodlivo odsúdeným politickým väzňom a odvlečeným do ruských gulagov.

Na slávnostnej spomienke sa za účasti zástupcov SZPB, KPVS a širokej verejnosti zúčastnil aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Primátor mesta Ľuboš Tomko pri tejto príležitosti uviedol, že iniciatíva umiestniť ju na námestie vzišla ešte v predchádzajúcom Mestskom zastupiteľstve. Takáto tabuľa už bola umiestnená v Starej Ľubovni po konci prvej svetovej vojny, ale z neznámych dôvodov ju po druhej svetovej vojne odstránili. Ide v podstate o obnovenie tejto tabule, s tým, že jej odkaz rozšírili pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. „Je potrebné pamätať na ľudí, ktorí trpeli a padli v tomto vojnovom období i po jeho skončení," povedal Tomko.

Ondrej Krajňák vo svojom príhovore vyjadril uznanie organizátorom slávnosti za to, že nezabúdajú na obete svetových vojen, odvlečených do sovietskych gulagov, väznených, či popravených pre svoje politické, či náboženské presvedčenie. Povedal. "Odhaduje sa, že II. svetová vojna priniesla so sebou viac ako 70 miliónov obetí. Je zarážajúce, že až dve tretiny z toho neboli vojaci, ale civilisti. No iba málokto sa zaoberá skutočnosťou, že v dôsledku vojnou spôsobeného hladu zomrelo v Číne, Indonézii, Indočíne a Indii okolo 12 miliónov ľudí. Ženy, deti, starci, tí, ktorí sa nikdy nezaujímali o Hitlera, či Stalina. Národy, ktoré napadnutie Poľska Hitlerovským Nemeckom, či Sovietskym Ruskom nevnímali ako ich bezprostredné ohrozenie. Presne rovnako, ako my dnes vnímame vojnu u našich východných susedov. Preto je dobré, že dnes odhaľujeme pamätník a že si dnes pripomíname obete totalitných režimov. Lebo ako je známe, ten kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený ju zopakovať".

V okrese Stará Ľubovňa padlo len počas druhej svetovej vojny 206 ľudí, do ruských gulagov bolo odvlečených takmer 120 ľudí a v tomto období nespravodlivo väznili ďalších viac ako 30 obyvateľov okresu. Súčasťou pamätnej tabule je okrem žalmu aj text, ktorý hovorí o tom, aby sa nezabúdalo na obete svetových vojen, nespravodlivo odsúdených politických väzňov a ľudí násilne odvlečených do ruských gulagov. Tabuľu umiestnili do srdca Starej Ľubovne, pri kostole sv. Mikuláša. Súčasťou spomienkovej slávnosti bola svätá omša i odborný seminár, na ktorom okrem iných vystúpil aj ÚPN Ondrej Krajňák, otec Daniel Atanáz Mandzák a historik Ľubovnianskeho múzea Eduard Lainz.




Foto: Michal Petrilák

Vytlačiť