Logo

Izrael udelil vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi ďalším siedmim Slovákom, ktorí počas vojny zachránili prenasledovaných Židov

Poskytnutie úkrytu či starostlivosti prenasledovaným Židom mohlo znamenať ich záchranu, no ak by niekto takéto tajomstvo prezradil, tak aj smrť nielen prenasledovaných, ale i tých, ktorí im pomáhali. Napriek tomu sa tisíce ľudí počas vojny pomôcť rozhodli. Úctu a vďačnosť záchrancom prejavuje Izrael udelením štátneho vyznamenania Spravodlivý medzi národmi.

Filip a Anna Martiškovci, Ondrej a Helena Hažerovci, František a Gizela Svrbickí a Katarína Pastorková - to sú mená, ktoré pribudnú na múr v Záhrade Spravodlivých pri pamätníku holokaustu a centre Yad Vashem v Jeruzaleme. Ocenenie prevzali ich potomkovia od zástupcov Izraelu v stredu 25. januára.

V médiách teraz rezonuje príbeh rodiny Krausovej, ktorej najskôr pomohol nemecký vojak a potom vdova, ktorá sama vychovávala päť detí. Keď po začiatku nemeckej okupácie utekali, stretli v lese dnes už ocenenú Katarínu Pastorkovú. Ujala sa ich malej dcéry Mirky a do konca vojny sa o ňu starala. Rodičia, ktorí sa pridali k partizánskym jednotkám, sa po dievčatko vrátili po vojne.

Ocenenie Spravodlivý medzi národmi udelil Izrael už viac ako 26-tisíc ľuďom z celého sveta, medzi nimi je vyše 550 Slovákov.

Na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyzdvihol význam pripomínania si tejto tragédie, jej obetí i ľudí, ktorí boli ochotní pomôcť, hoci riskovali vlastné životy, aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák. "Dnes viac ako inokedy potrebujú mladí ľudia vzory, ktoré ich dokážu prebudiť z pasivity a dokážu ich motivovať k šľachetným skutkom a postojom. K takýmto vzorom celkom iste patria Spravodliví medzi národmi. Lebo aj napriek mnohým nebezpečenstvám, ktoré im v tom čase hrozili, počúvli hlas svojho svedomia. Za ich príkladnú odvahu a statočnosť im v mene Ústavu pamäti národa ďakujem."

Pripomenul, že poslaním Ústavu pamäti národa je poukazovať na zločiny totalít a prejaviť rešpekt a úctu ich obetiam medzi rokmi 1939 a 1989.

Pamätník holokaustu Yad Vashem.

Pamätník holokaustu Yad Vashem.

Foto: Leon Yaakov

Vytlačiť