Logo

Filmová prehliadka - Fetival slobody 2016

V utorok 8. 11. 2016 bol v kine Lumiére otvorený Festival slobody. Dopoludnia priestory festivalu navštívili študenti základných a stredných škôl. Po premietnutí úvodných filmov organizátori festivalu zorganizovali diskusie s historikmi ÚPN o dobe neslobody. Hlavným bodom popoludňajšieho programu bolo slávnostné otvorenie festivalu, ktoré za hojnej účasti publika sprevádzal populárny moderátor Milan Markovič.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák pozdravil vzácnych hostí festivalu a vo svojom príhovore zdôraznil význam a úlohy inštitúcie, ktorú zastupuje. Povedal: "Filmová prehliadka Festivalu slobody je jedna z najdôležitejších aktivít ÚPN, aby sme sa prostredníctvom hraných a dokumentárnych filmov dozvedeli viac o dobe neslobody.

Úlohou ÚPN je poukázať na hriechy minulosti a menovať tých, ktorí sa na nich podieľali. V čase druhej svetovej vojny bolo vyvezených desaťtisíce slovenských židov. Domov sa ich vrátila iba malá hŕstka. V čase komunistického režimu bolo tisíce ľudí prenasledovaných a väznených pre svoje občianske a náboženské presvedčenie. A dnes sa im za to nemá kto ospravedlniť. Reverend Dušan Tóth mi na to povedal - Hriechy z minulosti nás budú sprevádzať dovtedy, pokiaľ nahlas nepožiadame o odpustenie toho, komu sme ich spôsobili.

Pravda nás oslobodí. Preto vážme si slobodu, o ktorú sa zaslúžili mnohí obetaví ľudia pred nami. "

Po vystúpení organizátorov a hostí bol premietnutý film Učiteľka z obdobia normalizácie v roku 1983, ktorý popisuje manipulatívne praktiky učiteľky s rodinami žiakov a celým svojím okolím.

Na ďalší deň, v stredu 9. 11. 2016, bol premietaný dokumentárny film Zločin a beztrestnosť, ktorý priniesol unikátny rozhovor s Bélom Biszkom, bývalým komunistickým vrcholovým politikom, spoluzodpovedným za krvavé potlačenie maďarskej revolúcie v roku 1956. Premietanie bolo spojené s prednáškou a diskusiou na tému Maďarsko – vyrovnávanie sa s totalitnou minulosťou. Večerný program bol ukončený oscarovým historickým filmom Saulov syn, ktorý mení tradičné zobrazovanie témy holokaustu.

Štvrtkový (10. 11. 2016) program pokračoval premietaním filmov a podvečer aj veľmi silným diskusným večerom na tému Atentát na Jána Pavla II. – fakty a otvorené otázky. Andrzej Grajewski hovoril o dôkazoch napojenia atentátnika Aliho Agcu na tajné služby komunistického Bulharska a o podozrení z organizovania akcie sovietskou KGB, hoci priame dôkazy sa tu nájsť nepodarilo, aj kvôli uzavretým sovietskym archívom. Pavol Jakubčin priblížil, ako bol atentát vnímaný v Československu.

Po diskusii si bolo možné tiež pozrieť zaujímavý dokument Červená armáda, ktorý podáva príbeh najúspešnejšieho zoskupenia hokejovej histórie – o tíme Červená armáda - prostredníctvom jej dlhoročného kapitána Slava Fetisova a jeho spoluhráčov z legendárnej prvej pätorky armádneho klubu CSKA Moskva, ktorá sa stala symbolom najväčšej slávy sovietskeho hokeja. V časoch studenej vojny bol ľadový hokej jedným z pilierov sovietskej propagandy, symbolom komunistickej dominancie. Autor Gabe Polsky sa ale vo svojom mimoriadnom dokumentárnom filme venuje aj odvrátenej strane úspechu – vojenskému režimu, ktorému boli hráči podriadení. Príbeh pokračuje rozkladom tímu a prvými zámorskými angažmánmi týchto hokejových legiend, ktoré odkryli kultúrnu priepasť medzi veľmocami, a presahuje až do čias dnešného Ruska.

Po filme prebehla družná diskusia za účasti zástupcu veľvyslanectva Ruskej federácie, Andreja Šabanova a predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka.

Slávnostné otvorenie Festivalu slobody predsedom SpR Ondrejom Krajňákom, moderoval Milan Markovič.

Slávnostné otvorenie Festivalu slobody predsedom SpR Ondrejom Krajňákom, moderoval Milan Markovič.

Uvedenie filmu Saulov syn, riaditeľ filmovej prehliadky Slavomír Zrebný, ÚPN.

Uvedenie filmu Saulov syn, riaditeľ filmovej prehliadky Slavomír Zrebný, ÚPN.

Diskusia o atentáte na Jána Pavla II., v strede politológ Andrzej Grajewski .

Foto: Lukáš Obšitník, ÚPN

Vytlačiť