Logo

Archív aktualít

25.04.2017

Múzeum Slovenského národného povstania po ôsmich rokoch intenzívneho výskumu zavŕšilo projekt s názvom "Slováci v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 – 1956". Rovnako bol ukončený projekt Občianskeho združenia Krásny Spiš "Lepšie neskoro ako nikdy", ktorý prebiehal od roku 2015 súbežne s archívnym výskumom. V priebehu tohto výskumu sa ukázalo, že sa v Ruskom štátnom vojenskom archíve (archív RGVA) nachádza niekoľko tisíc záznamov obyvateľov bývalého Československa, ktorí prešli systémom GUPVI (Hlavná správa vojenských zajatcov a internovaných). Systém fungoval nezávisle na u nás známom systéme GULAG. Na projekte sa podieľal aj Ústav pamäti národa.

20.04.2017

Utrpenie nespravodlivo prenasledovaných a výročie likvidácie reholí v Československu pripomenula pietna spomienka pri pamätníku mučeným, umučeným a deportovaným za komunizmu na cintoríne v Poprade - Veľkej.

20.04.2017

Utrpenie v koncentračnom tábore Auschwitz neprežilo približne 2300 Židov z Levíc a okolia (od novembra 1938 až do skončenia vojny bolo toto územie súčasťou Maďarska), ktorí tam boli deportovaní v júni 1944. Smútočná spomienka na ich počesť sa konala 1. apríla v levickej synagóge. Cieľom kajúcnej tryzny bolo, aby občania, oficiálni predstavitelia Levíc a zástupcovia cirkví vyjadrili ľútosť a bolesť nad stratou blízkych Židov a zároveň pred Bohom Abraháma, Izáka a Jakuba prosili o odpustenie a milosť pre mesto.

19.04.2017

Dňa 20.4.2017 bude v čase 9:00 - 13:30 študovňa Archívu ÚPN uzatvorená.

12.04.2017

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu PROCES S DR. JOZEFOM TISOM – POLEMIKY PO 70. ROKOCH

Hostia:
PhDr. Ivan Kamenec, CSc. (Historický ústav SAV)
JUDr. Michal Malatinský, PhD. (Právny historik)
Mgr. Ondrej Podolec, PhD. (ÚPN)

11.04.2017

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Hrubá čiara za minulosťou? Trestnoprávne vyrovnanie sa s obdobím neslobody. Tému priblíži predseda Správnej rady ÚPN PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, PhD. Prednáška sa bude konať 25. apríla v Educafe na Robotníckej ulici 5 v Bratislave o 19:00. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít, je päť eur.

10.04.2017

Detské obete holokaustu, ktoré boli deportované do koncentračných táborov, pripomína na bratislavskej Hlavnej stanici nová pamätná tabuľa. Jej osadenie iniciovala Spoločnosť kresťanov a židov na Slovensku.

10.04.2017

Z technických príčin bude 10.4.2017 študovňa Archívu ÚPN od 13:00 - 15:30 uzatvorená.

06.04.2017

Dvojdňové boje a stovky padlých sa spájajú s oslobodzovaním hlavného mesta Slovenska začiatkom apríla 1945. 72. výročie bojov pripomenulo pietne podujatie pri pamätníku na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa.

04.04.2017

Prvý transport so židovskými obyvateľmi vojnového slovenského štátu odišiel z vlakovej stanice v Poprade 25. marca 1942. Nastúpiť do dobytčích vagónov bolo donútených tisíc dievčat a žien z východného Slovenska. Vlak začal cestu do koncentračného tábora Auschwitz večer o 20:20 a presne v tomto čase, ale o 75 rokov neskôr si účastníci pietnej spomienky na popradskej železničnej stanici pripomenuli zapálením sviečok obete prvej deportácie.

04.04.2017

Spomienkový a modlitbový sprievod, diskusie so študentmi či historické prednášky pre verejnosť - aj takto vyzerali spomienky na Sviečkovú manifestáciu a jej násilné potlačenie.

31.03.2017

Nemeckí vyšetrovatelia nazývajú zabíjanie utečencov na hraniciach ČSSR medzinárodným zločinom a navrhujú u zodpovedných veliteľov kvalifikáciu vraždy. Činy teda nie sú premlčané.

30.03.2017

Podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolu s maďarským a rakúskym ministrom spravodlivosti odhalili pamätnú tabuľu venovanú maďarským Židom, ktorí trpeli a umierali rukou príslušníkov jednotiek SA z Viedne v pracovnom tábore Engerau (Petržalka). Predseda Správnej rady Ondrej Krajňák pri uvádzaní slávnostnej ceremónie vyjadril úprimnú ľútosť nad utrpením, ktorým museli prejsť maďarskí Židia trpiaci v petržalskom tábore.

29.03.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 23. februára 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Zahraničné slobodné vysielanie do Československa. Diskutovali Dr. phil. Beáta Katrebová-Blehová, PhD. (Historický odbor Matice slovenskej) a Mgr. Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

29.03.2017

Jozefovi Strečanskému a Jánovi Tockému priznal Ústav pamäti národa postavenie účastníkov protikomunistického odboja. Obaja muži utiekli za slobodou do demokratických krajín, no v zahraničí sa nestarali len o seba, ale najmä pomáhali ľuďom, ktorí z Východného bloku utekali pred komunistickým režimom. Za ich zásluhy udelil ÚPN obom rehoľníkom pamätné medaily a ďakovné listy.

29.03.2017

Ústav pamäti národa v marci - mesiaci knihy - oslovuje zriaďovateľov stredných škôl s cieľom priniesť pedagógom a cez nich aj študentom informácie o období neslobody obsiahnuté v časopise, ktorý vydáva ÚPN.

23.03.2017

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu POLITIKA ČS. ŠTÁTU VOČI MAĎARSKEJ NÁRODNOSTNEJ MENŠINE V ROKOCH 1945 – 1949

Hostia:
PhDr. Katarína Vadkertyová, CSc. (historička a pamätníčka)
doc. Dr. habil. László Szarka, PhD. (Historický ústav Spoločenskovedného centra Maďarskej akadémie vied v Budapešti)
PhDr. László Bukovszky (splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny)

21.03.2017

Zavlečenie obyvateľov Československa do sovietskych gulagov, pašovanie náboženskej literatúry za komunizmu a prenasledovanie skautov v totalitných režimoch - to sú témy, ktoré si Ústav pamäti národa v marci pripravil pre stredoškolákov.

20.03.2017

Príbeh osemnásťročného klarinetistu Hartmuta Tautza z Východného Nemecka, ktorý zomrel potom, ako ho na Železnej opone v Petržalke ťažko zranili psy Pohraničnej stráže a nebola mu poskytnutá včasná a dostatočná pomoc, aj otázka, či sa dostatočne venujeme zločinom komunizmu, zarezonujú v novej dokumentárnej hre v divadle Malá scéna.

20.03.2017

Ústav pamäti národa pozýva pripomenúť si 29. výročie Sviečkovej manifestácia a Deň boja za ľudské práva. Súčasťou programu v predvečer výročia, teda 24. marca, bude svätá omša s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským a sviečkový pochod k pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave.