Logo

Archív aktualít

31.05.2017

Ústav pamäti národa v novele zákona vidí zúženie spektra činnosti ÚPN, medzi ktoré patria vzdelávacie a informačné činnosti, likvidáciu úsilia o zriadenie Múzea komunizmu, zbavenie nároku na vlastnú budovu a taktiež obmedzenie činností pri odhaľovaní zločinov dvoch totalitných režimov.

30.05.2017

V nedeľu 21. mája sa v Sabinove konala kajúca tryzna pri príležitosti 75. výročia deportácie židovských obyvateľov z tohto mesta.

25.05.2017

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Nespravodlivo stíhaní (Titus Zeman, Silvester Krčméry, Anton Srholec a i.). Tému priblíži riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. František Neupauer, PhD..
Prednáška sa bude konať 30. mája v Educafe na Robotníckej ulici 5 v Bratislave o 19:00. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít, je päť eur.

23.05.2017

Dní otvorených dverí ÚPN pokračovali v utorok 23. mája exkurziami v Archíve Ústavu pamäti národa. Študenti aj ďalší návštevníci mohli bližšie spoznať prácu archivárov, vidieť autentické materiály vytvorené za komunizmu Štátnou bezpečnosťou alebo si vypočuť prednášku o Železnej opone.

22.05.2017

Študenti počas prvého dňa podujatia Dni otvorených dverí videli v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke film Bež, chlapče, bež o židovskom chlapcovi, ktorý sa ukrýva pred nacistickým prenasledovaním v lesoch, hľadá pomoc u poľských obyvateľov a snaží sa prežiť vojnu.

19.05.2017

Študovňa Archívu ÚPN bude dňa 22.5.2017 (pondelok) uzatvorená.

17.05.2017

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu AMNESTIA V ROKU 1960.

Hostia:
Mgr. Lenka Bernátová, PhD. (ÚPN), PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (ÚSTR Praha, ÚJEP Ústí nad Labem) a Mgr. Branislav Kinčok (ÚPN).

16.05.2017

Dnes (16. 5. 2017) bola v Bratislave tlačová konferencia k Dňom otvorených dverí v Ústave pamäti národa. Podujatie určené predovšetkým pre školy sa začína v pondelok 22.mája a potrvá do piatku 26. mája 2017. Jeho hlavným cieľom je priblížiť predovšetkým činnosť Ústavu pamäti národa a predstaviť výsledky práce jeho odborných zamestnancov. Počas celého týždňa sa budú premietať filmy s tematikou obdobia neslobody, odborníci a hostia budú prezentovať výsledky svojej bádateľskej činnosti a diskutovať so študentmi, pre záujemcov otvoria priestory archívu ÚPN s odborným výkladom.

14.05.2017

Pozývame k spolupráci na Festivale slobody vo Vašom meste. Ak Vás zaujala myšlienka Festivalu slobody a chceli by ste urobiť niečo podobné vo Vašom meste či obci, ponúkame spoluprácu na vytvorení vlastného Festivalu slobody. Je to príležitosť pomôcť udržať živú pamäť mesta a vyzdvihnúť príbehy tých, ktorí ustáli ťažké časy neslobody.

12.05.2017

Už ôsmy ročník vzdelávania učiteľov (nielen) dejepisu sa v Bratislave v Centre Salvator uskutočnil od 4. do 6. mája. Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnili historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a ďalšími. Tento ročník sa niesol v znamení slov „Obetovali to najvzácnejšie".

11.05.2017

Pietne podujatie pri pamätníku Slavín pripomenulo 72. výročie konca druhej svetovej svetovej vojny, ktorá sa v Európe oficiálne skončila 8. mája 1945.

05.05.2017

Ústav pamäti národa otvára cyklus diskusných večerov v Banskobystrickom kraji ako vklad do procesu vyrovnávania sa s totalitnými režimami na Slovensku. V máji bude témou diskusného večera koniec druhej svetovej vojny. Podujatie sa uskutoční 11. mája 2017 o 17:00 v zasadačke Múzea SNP na Kapitulskej 23 v Banskej Bystrici.
Hostia: PhDr. Stanislav Mičev, PhD. (riaditeľ Múzea SNP), PhDr. Pavel Mičianik, PhD., M. A. (Múzeum ozbrojených zložiek SR 1939 – 1945) a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN).

04.05.2017

Na sympóziu v Európskom parlamente v Bruseli vyhlásila Platforma európskej pamäti a svedomia medzinárodnú súťaž na nový pamätník obetiam národného socializmu, fašizmu a komunizmu v Európe. Miesto, vybraté spolu s autoritami mesta Brusel, je Place Jean Rey – výborne umiestnené námestie v centre európskej štvrte. Víťazi budú vyhlásení vo februári 2018.

04.05.2017

Múzeum Slovenského národného povstania po ôsmich rokoch intenzívneho výskumu zavŕšilo projekt s názvom "Slováci v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 – 1956". Rovnako bol ukončený projekt Občianskeho združenia Krásny Spiš "Lepšie neskoro ako nikdy", ktorý prebiehal od roku 2015 súbežne s archívnym výskumom.

02.05.2017

Ústav pamäti národa dáva do pozornosti riaditeľov škôl možnosť účasti študentov a pedagógov na Dni otvorených dverí Ústavu pamäti národa, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. až 26. mája 2017 (v čase ústnych maturitných skúšok) v Zrkadlovom háji v Petržalke ako aj v sídle Ústave pamäti národa v Bratislave.

02.05.2017

Srdečne pozývame učiteľov nielen dejepisu na vedecko-didaktickú konferenciu venujúcu sa témam neslobody. Konferencia sa bude konať v dňoch 4.-6. mája 2017 v Bratislave (Centrum Salvator). Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnia historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa, Nadácia Konrada Adenauera, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a ďalší.

28.04.2017

Prvé tohtoročné číslo časopisu Pamäť národa prináša štúdiu Ondreja Podolca, ktorá približuje vývoj trestného práva po roku 1948 z pohľadu zneužívania legislatívy na potláčanie ľudských a občianskych práv. Autori František Neupauer a Peter Jašek vo svojej štúdii poukazujú na to, ako československé štátne orgány po výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyli nedostatočne informovali obyvateľstvo a zľahčovali či zahmlievali situáciu.

27.04.2017

Vo štvrtok (27.4.2017) bolo v Prešove slávnostné odovzdávanie dekrétov veteránom a účastníkom protikomunistického odboja z Prešovského kraja. Podujatie už po dvadsiaty štvrtý raz organizoval Ústav pamäti národa a v Prešovskom kraji ho v spolupráci s VÚC pripravili už tretíkrát. Dekrét veterána alebo účastníka protikomunistického odboja udeľujú ľuďom, ktorí vo svojom živote príkladným spôsobom bránili, presadzovali či trpeli za hodnoty demokracie, vierovyznania, alebo z rôznych príčin boli prenasledovaní komunistickým režimom. ÚPN priznáva postavenie účastníka či veterána protikomunistického odboja od roku 2006.

25.04.2017

Múzeum Slovenského národného povstania po ôsmich rokoch intenzívneho výskumu zavŕšilo projekt s názvom "Slováci v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 – 1956". Rovnako bol ukončený projekt Občianskeho združenia Krásny Spiš "Lepšie neskoro ako nikdy", ktorý prebiehal od roku 2015 súbežne s archívnym výskumom. V priebehu tohto výskumu sa ukázalo, že sa v Ruskom štátnom vojenskom archíve (archív RGVA) nachádza niekoľko tisíc záznamov obyvateľov bývalého Československa, ktorí prešli systémom GUPVI (Hlavná správa vojenských zajatcov a internovaných). Systém fungoval nezávisle na u nás známom systéme GULAG. Na projekte sa podieľal aj Ústav pamäti národa.

20.04.2017

Utrpenie nespravodlivo prenasledovaných a výročie likvidácie reholí v Československu pripomenula pietna spomienka pri pamätníku mučeným, umučeným a deportovaným za komunizmu na cintoríne v Poprade - Veľkej.