Logo

14. august 1989 - Bratislavská päťka

Posledným pokusom komunistického režimu na Slovensku o zastrašenie protirežimných aktivistov bolo zatknutie členov tzv. bratislavskej päťky v auguste 1989.


Zhromaždenie na podporu Jána Čarnogurského pred Justičným palácom v Bratislave v novembri 1989.

Bratislavskú päťku tvorili popredný katolícky aktivista a právnik Ján Čarnogurský, bývalý člen KSČ a signatár Charty 77 Miroslav Kusý, disidentka a spisovateľka Hana Ponická, katolícky publicista, angažovaný laik a tajný spravodajca Hlasu Ameriky Anton Selecký a bývalý člen KSČ a lekár Vladimír Maňák. Spojili sa v nej viaceré opozičné prúdy zo širokého spektra slovenského disentu. Jej členovia listom zo 4. augusta 1989 informovali slovenskú vládu o úmysle uctiť si pamiatku obetí okupácie v auguste 1968 položením kvetov na miestach, kde vojaci Varšavskej zmluvy zastrelili demonštrujúcich obyvateľov.

Štátna bezpečnosť zatkla členov bratislavskej päťky 14. augusta 1989 a obvinila ich z trestného činu poburovania, neskôr prekvalifikovaného na podvracanie republiky. Ján Čarnogurský aj Miroslav Kusý boli uväznení vo vyšetrovacej väzbe, zvyšní členovia stíhaní na slobode. Proces prebiehal za veľkej pozornosti verejnosti. Protestovali proti nemu nielen českí a slovenskí disidenti, ale aj viaceré osobnosti svetovej kultúry. Súdne pojednávania boli navštevované stovkami ľudí prejavujúcimi sympatie a solidaritu s väznenými, vrátane disidentov, zahraničných novinárov či diplomatov. Aj preto komunistický režim nedokázal perzekúcie proti bratislavskej päťke dotiahnuť do konca. Po prvom súdnom pojednávaní Kusého prepustili a proces proti Čarnogurskému odložili. Proces proti Jánovi Čarnogurskému vrcholil v čase, keď sa konali prvé mítingy Verejnosti proti násiliu. Odznela na nich aj požiadavka podporiť Jána Čarnogurského. 22. novembra 1989 sa pred Justičným palácom zišli tisíce demonštrantov požadujúcich jeho prepustenie. Rútiaci sa režim ho napokon oslobodil, čím sa uzavrel posledný politický proces obdobia komunizmu na Slovensku.

Peter Jašek

Viac o bratislavskej päťke tu.

Vytlačiť